2010-05-15

Andrzej Szymczak wyróżniony

Najlepszy bramkarz świata zasłużony dla miasta

Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim przed kilku tygodniami nadała Andrzejowi Szymczakowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego” za promowanie miasta swoimi niezwykłymi osiągnięciami sportowymi. Dzisiaj (sobota, 15 maja) podczas otwarcia zespołu boisk „Orlik 2012” przy Szkole Podstawowej nr 5 przewodniczący rady Robert Jakubowski wręczył słynnemu bramkarzowi treść uchwały, dyplom i odznakę. Potem Andrzej Szymczak stanął w bramce i kilka ważnych osób próbowało go pokonać, niektórym rzuty się udały, piłka lądowała w siatce.
Andrzej Szymczak to konstantynowski przedsiębiorca, wybitny sportowiec, olimpijczyk, zdobywca brązowego medalu w piłce ręcznej na olimpiadzie w Montrealu (uznany wówczas za najlepszego bramkarza świata) i brązowego medalu na mistrzostwach świata w Dortmundzie.
Trener, piłkarz ręczny Anilany Łódź, olimpijczyk z Monachium (1972) i Montrealu (1976). Jako bramkarz reprezentacji Polski (1967-1983) rozegrał w drużynie narodowej 219 spotkań i stał się symbolem długiej i trudnej drogi polskiej piłki ręcznej na światowe szczyty (od IO w Monachium 1972, poprzez MŚ w NRD 1974, gdzie znaleźli się już na 4 miejscu, olimpijski medal w Montrealu w 1976 r., MŚ w Danii w 1978 r. - 6 miejsce, do brązowego medalu MŚ w 1982 r. w Dortmundzie).
We wszystkich tych i innych imprezach światowej rangi jako bramkarz uważany był za jednego z najlepszych graczy ekipy biało-czerwonych. Przyznanu mu tytuł najlepszego w historii tej dyscypliny w kraju. Zasłużony Mistrz Sportu (1974), został odznaczony m. in. Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Jego zasługi w sporcie promowały i promują Konstantynów Łódzki. Tu się urodził, mieszka przez całe życie, tu rozpoczynał karierę sportową i prowadzi działalność gospodarczą. Tutaj rozpoczynał karierę sportową, później grał w klubach łódzkich i za granicą, ale zawsze czuł się konstantynowianiniem i przez wszystkich kibiców jest kojarzony z Konstantynowem Łódzkim.