2012-02-03
Rymarovskie Domy

Rymarovskie Domy

Z Przemysławem Rogalą, prezesem zarządu Rymarovskie Domy Polska Sp. z o.o. rozmawia Bernard Cichosz.

Proszę kilka zdań o Pańskiej firmie…
- Spółka RD Rýmařov pojawiła się na rynku budowlanym ponad 40 lat temu. Z historią firmy wiąże się nieodłącznie przemysłowy rozwój budownictwa w systemie prefabrykacji drewna. Firma zrealizowała ponad 22.000 budynków, w tym nie tylko domów jednorodzinnych lub budynków mieszkalnych, ale także całych projektów deweloperskich. Na początku opieraliśmy się o know-how zachodnioniemieckiej firmy OKAL. Obecnie posiadamy już własne, wieloletnie doświadczenia i jesteśmy firmą, która jest pewna siebie i zdolna do udziału w europejskim rynku budowlanym.
Na stronie internetowej Pańskiej firmy (www.rymarovskiedomy.pl) czytamy, że montujecie domy RÝMAŘOV konstruowane w systemie lekkiej prefabrykacji drewna. Czy spełniają one oczekiwania nabywców? Jakie są ich atuty?
- Niska cena
Cena całkowita została ustalona za cały dom zbudowany pod klucz. Najniższe koszty na m powierzchni. Jak wiadomo, do ceny domów czy mieszkań proponowanych przez wykonawców budujących w tradycyjnej technologii, należy doliczyć koszty przede wszystkim wykończenia, które mogą wynosić od 300 do 700 zł do każdego metra użytkowego?
Gwarancja ceny
Cena zawarta w umowie jest zawsze ostateczna, nie grozi poniesienie kosztów dodatkowych a w związku z nim podrożenie kosztów budowy.
30 letnia gwarancja na konstrukcję domu
Okres gwarancji wynika z rzeczywiście sprawdzanego stanu konstrukcji nośnej naszych pierwszych domów. Drewno odznacza się długą żywotnością, o czym świadczą drewniane domy zrębowe stojące w naszych górach od kilkuset lat, czy drewniane systemy szkieletowe w Skandynawii oraz w Kanadzie.
Certyfikowany system budowy
System konstrukcji sprosta krajowym standardom jak i srogim normom tradycyjnych państw Unii Europejskiej. Żadne przez nas stosowane materiały nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.
Tradycja i doświadczenie
40 letnia historia firmy i ponad 20 000 realizowanych budynków jest nie do porównania nie tylko na terenie Czech, ale nawet w ramach UE.
Energooszczędność
To najważniejsza cecha interesująca naszych nabywców.
Domy odznaczają się izolacyjnością cieplną przekraczającą standardy. Wszystkie materiały zastosowane do budowy ścian świetnie izolują i zabezpieczają gwarantują stałość temperatury wewnątrz domu. Dom można ogrzać o wiele szybciej, ponieważ nie trzeba ogrzewać masywnych murów obwodowych, ale w zasadzie tylko przestrzenie użytkowe. Oferujemy projekty typowe od domów energooszczędnych po domy pasywne.
Większe wykorzystanie przestrzeni, dzięki cieńszym przegrodom.
Żeby w klasycznym domu murowanym osiągnąć takiego poziomu izolacji cieplnej, jaki jest charakterystyczny w wypadku naszej ściany obwodowej, grubość muru musiałaby być kilka razy większa. Dlatego stosując naszą technologię, możecie uzyskać nawet jeden pokój w domu więcej.
Izolacja akustyczna
Spełniająca europejskie normy dla danego typu budownictwa.
Dzięki nowoczesnej wielowarstwowej konstrukcji nie trzeba się obawiać hałasu w domu.
Cały szereg projektów typowych
Oferujemy do wyboru 20 domów typowych oraz niezliczone mnóstwo ich wariantów jak i różnych dodatków architektonicznych.
Zmienność i możliwość realizacji indywidualnych pomysłów
Dokumentację techniczną opracowujemy na podstawie indywidualnych wymagań. Każdy dom staje się w ten sposób niepowtarzalnym oryginałem.

Przy ul. Kolejowej w Konstantynowie Łódzkim będą takie właśnie budynki?
- Przy ulicy Kolejowej powstaje pierwsze w Polsce energooszczędne osiedle mieszkaniowe budynków wielorodzinnych w technologii panelowej. Podobne osiedla istnieją w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Grecji.

Kiedy zaprezentowaliśmy dwa zdjęcia tego samego bloku - jedno wykonane 21 listopada 2011, drugie - 3 stycznia 2012 internauci nie dowierzali datom. Na pierwszym tylko jedna niedokończona klatka, na drugim już trzy, praktycznie cały blok. To w 6 tygodni! Postęp robót jest godny podziwu. Kiedy zaczęły się roboty?
- Prace ziemne rozpoczęliśmy we wrześniu 2011, natomiast montaż budynku nr 1 rozpoczął się w połowie listopada 2011. Teraz w budynku A trwają prace instalacyjne i wykończeniowe. Około 25 stycznia 2012 przewiduję rozpoczęcie montażu budynku B, natomiast termin ukończenia to koniec marca 2012. Pozostałe trzy budynki powstaną w ciągu roku.

Co decyduje o takim tempie prac?
- O dużym tempie prac przede wszystkim decyduje technologia prefabrykacji paneli ściennych w zakładzie prefabrykacji. Tak przygotowane panele ścienne są dostarczane na plac budowy, gdzie łączy się je w odpowiedni sposób, przez co proces budowlany jest błyskawiczny. Praca nad parametrami technicznymi, maksymalna precyzyjność w zabezpieczaniu jakości oraz dopracowana logistyka umożliwiają firmie zrealizowanie w ciągu kilku dni to, co inni realizują w ciągu kilku miesięcy. Mowa o systemie budowy trzeciego tysiąclecia – połączenie tradycyjnego materiału, z surowca odnawialnego w przyrodzie, wraz z najlepszymi materiałami współczesnymi wytwarza system suchej budowy. System ten spełnia wszelkie parametry współczesnych wymogów dotyczących budownictwa ekologicznego zgodnie z trwale utrzymywanym poziomem życia. Wszystkie materiały pochodzą z surowców odnawialnych, których likwidacja nie obciąża środowiska.

Kiedy wprowadzą się pierwsi lokatorzy?
- Planujemy, jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, oddać dwa pierwsze budynki do końca kwietnia 2012.

Ile łącznie będzie bloków w osiedlu Kolejowa?
- Cała inwestycja to pięć budynków wielorodzinnych, razem 162 mieszkania

Jakie mieszkania znajdują się w blokach?
- Mieszkania dwu- i trzypokojowe (pod klucz) będą miały po 46,8 m2 oraz 61,5 m2. Garaże będą w podziemiach bloków, lub do wyboru „pod chmurką”. Każde mieszkanie posiada pomieszczenie gospodarcze w części podziemnej.