2013-01-31
Miasto chce mieć LO

Miasto chce mieć LO

Władze powiatu pabianickiego zamierzają zlikwidować konstantynowskie liceum

Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego - po podjęciu w dniu 31 stycznia 2013 roku przez Radę Powiatu Pabianickiego uchwały w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim, ul. Kilińskiego 75
oświadczył:
Uważam, że w Konstantynowie Łódzkim powinno funkcjonować liceum ogólnokształcące.
Informuję mieszkańców, że władze Konstantynowa Łódzkiego, znając trudną sytuację organizacyjną LO i zamiary władz powiatu pabianickiego, od wielu miesięcy współdziałały z powiatem, aby poprawić tę sytuację.
W dalszym ciągu w imieniu samorządu Konstantynowa Łódzkiego deklaruję powiatowi pabianickiemu - odpowiedzialnemu za szkolnictwo ponadgimnazjalne - wszelką możliwą pomoc w tej sprawie.

W treści, podjętej w dniu 31 stycznia 2013 roku przez Radę Powiatu Pabianickiego, uchwały
w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim, ul. Kilińskiego 75
znajduje się poniższy zapis:

§1. Z dniem 1 września 2013 roku zamierza się rozpocząć proces stopniowej likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim, ul. Kilińskiego 75.
§2. Począwszy od roku szkolnego 2013/2014 nie prowadzi się rekrutacji kandydatów do Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim.
§3. Ostateczny proces likwidacji szkoły, o której mowa w §1 zakończy się z dniem 31 sierpnia 2015 roku.
§4. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Pabianickiego.
§5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie
do projektu uchwały Rady Powiatu Pabianickiego
w sprawie zamiaru stopniowej likwidacji Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa 1000-lecia w Konstantynowie Łódzkim, ul. Kilińskiego 75.
Zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 roku Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) szkoła publiczna może zostać zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu, a także odpowiednio w tym samym lub zbliżonym profilu kształcenia ogólnozawodowego albo kształcącej w tym samym lub zbliżonym zawodzie. Organ prowadzący jest zobowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów lub pełnoletnich uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu.
Wysokie koszty utrzymania budynku szkoły, oraz spadająca z roku na rok liczba uczniów w Liceum Ogólnokształcącym w Konstantynowie Łódzkim przyczyniły się do podjęcia przez Zarząd Powiatu Pabianickiego decyzji o zamiarze likwidacji w/w szkoły z dniem 31 sierpnia 2015 r. W roku szkolnym 2012/2013 w Liceum w kl. I jest 23 uczniów, w kl. II - 51 uczniów, a w kl. III -37 uczniów. Po odejściu klas trzecich pozostaną 74 osoby. Organizowany corocznie nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Pabianickim, pokazuje, że brak jest chętnych do kl. I, w tym Liceum. W roku szkolnym 2012/2013 z trudem udało się utworzyć jedną klasę pierwszą.

Budynek, w którym mieści się Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kilińskiego 75 (prawnie w użyczeniu przez Powiat Pabianicki, gdyż właścicielem jest Miasto Konstantynów Łódzki) znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga kapitalnego remontu. Obecnie brak jest w budżecie Powiatu Pabianickiego środków finansowych na jego przeprowadzenie. W związku z powyższym, istnieją merytoryczne i ekonomiczne przesłanki do tego, aby Liceum Ogólnokształcące w Konstantynowie zostało zlikwidowane. Jednocześnie Zarząd Powiatu Pabianickiego zobowiązuje się do tego, aby uczniowie obecnych klas pierwszych mogli bez przeszkód ukończyć podjętą przez siebie ścieżkę edukacyjną.

Przygotował: Bernard Cichosz