2013-07-17

Dwóch generałów z Konstantynowa Łódzkiego

Prezydent RP mianował dwóch nadinspektorów Policji. Obaj funkcjonariusze przez lata byli związani z Konstantynowem Łódzkim

Na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowieniem z 12 lipca mianował na stopień nadinspektora dwóch funkcjonariuszy Policji:
inspektora Zdzisława Stopczyka
inspektora Ryszarda Wiśniewskiego
Obaj funkcjonariusze przez lata byli związani z Konstantynowem Łódzkim.
Prezydent uroczyście wręczy mianowania w poniedziałek 22 lipca o godz. 15.00 (TVP zapowiada transmisję).

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji, nadinspektor Zdzisław Stopczyk – ur. 26 lutego 1962 r. w Łodzi. W Policji służy od ponad 30 lat. W latach 1994-1999 komendant Policji w Konstantynowie Łódzkim, 1999-2002 zastępca kom. powiatowego w Pabinicach, 2002-2004 Radmsko, 2004-2006 komendant powiatowy w Pabianicach, 2006-2012 zastępca kom. woj. w Łodzi, 2012- Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji.
Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z 13 lutego 2012 r. powołany na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Jest absolwentem Wydziału Porządku Publicznego Akademii Spraw Wewnętrznych w Szczytnie oraz kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjator wielu programów prewencyjnych, wprowadził nowatorskie rozwiązania wpływające na poprawę bezpieczeństwa publicznego na podległym mu terenie. W trakcie służby został odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę oraz Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant.

Lubuski Komendant Wojewódzki Policji, nadinspektor Ryszard Wiśniewski – ur. 20 marca 1963 r. w Cielądzu. W Policji służy od ponad 29 lat. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z 13 lutego 2012 r. powołany na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Jest absolwentem Wydziału Porządku Publicznego w zakresie prawno-administracyjnej ochrony porządku publicznego Akademii Spraw Wewnętrznych w Szczytnie oraz kierunku administracja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Odpowiedzialny za realizację wielu inicjatyw realizowanych w ramach programów ukierunkowanych na prewencję zagrożeń, wśród których na szczególną zasługują projekty skierowane do młodzieży oraz osób starszych. W trakcie służby odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązową i Srebrną Odznaką Zasłużony Policjant.
Ryszard Wiśniewski, wieloletni mieszkaniec Konstantynowa Łódzkiego, pracował w Komendzie Rejonowej Łódź Polesie, był naczelnikiem sztabu Policji, komendant komisariatu VIII w Łodzi (ul. Wólczańska), dowódca oddziałów prewencyjnych w Łodzi, komendant miejski Policji w Łodzi.
***
Mianowania zostały podpisane z okazji zbliżającego się Święta Policji, które obchodzone jest 24 lipca. Tego dnia w 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską (MO), która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję.
Źródła własne oraz (zdjęcia i tekst): BBN