2013-09-13

Jest tablica przy Dębie Pamięci

W naszej Ojczyźnie trwa akcja posadzenia 21.473 Katyńskich Dębów Pamięci

<ZDJĘCIA>

W piątek, 13 września przy Katyńskim Dębie Pamięci rosnącym na pl. Kościuszki (skwer przy kościele Narodzenia NMP) została wbudowana tablica, która zostanie uroczyście odsłonięta we wtorek, 17 września o godz. 12:00. 
     Tablica zawiera napis:
DĄB PAMIĘCI
posadzony dla uhonorowania
ppor. Erwina Juliusza Reicherta
urodzonego 18.04.1906 r. w Konstantynowie Łódzkim zamordowanego przez sowiecką policję polityczną (NKWD) w Katyniu w 1940 r.

Program „Katyń... ocalić od zapomnienia” 002608/006915/WE/2010

     Od 2008 roku realizowany jest społeczny Program KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. W naszej Ojczyźnie, w jego ramach trwa akcja posadzenia 21.473 Dębów Pamięci. Władze Konstantynowa Łódzkiego podjęły inicjatywę konstantynowskiego koła Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i włączyły nasze miasto w tę akcję. W naszym mieście 11 kwietnia 2010 roku posadzono trzy Dęby Pamięci.
Dąb Pamięci ppor. Erwina Juliusza Reicherta przy kościele Narodzenia NMP (pl. Kościuszki) został posadzony 11 kwietnia 2010 roku. Tego dnia w Konstantynowie posadzono również Dąb Pamięci por. Bronisława Wajsa - przy kościele Nawiedzenia NMP (Srebrna) i Dąb Pamięci posterunkowego Policji Państwowej Kazimierza Turczyńskiego - na pl. Wolności (parafia Świętego Józefa Robotnika) przy krańcówce tramwaju 43BIS.

KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI posadzono już w: USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i Cyprze.

13 kwietnia 2010 roku w całym kraju obchodziliśmy 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina 21.473 oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.
W dniu 5 marca 1940 roku Józef Stalin wraz z najwyższymi urzędnikami Związku Sowieckiego podpisali rozkaz zamordowania polskich jeńców. Akcja rozstrzeliwania rozpoczęła się w kwietniu 1940 roku i trwała do połowy maja. Więźniów ze Starobielska mordowano w piwnicach NKWD w Charkowie. Jeńców z obozu w Kozielsku transportowano do Lasu Katyńskiego, gdzie rozstrzeliwano ich nad otwartymi grobami. Jeńców z obozu w Ostaszkowie zamordowano w urzędzie NKWD w Twerze, a stamtąd ich zwłoki wywożono do lasu w Miednoje.
   Na stronie internetowej: www.parafiada.pl (www.katyn-pamietam.pl) znaleźć można wszelkie informacje o Programie KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA.
Bernard Cichosz