2016-06-25
„Przedświt wolności”

„Przedświt wolności”

Ich walka nie poszła na marne. 40. rocznica wydarzeń radomskich 1976 r.

Od wydarzeń radomskich '76 narodził się sojusz między polską inteligencją a robotnikami, na kanwie którego powstała „Solidarność” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów czterdziestej rocznicy wydarzeń radomskich.

Prezydent Andrzej Duda podczas sobotnich (25.06.2016) obchodów czterdziestej rocznicy wydarzeń radomskich przypomniał, że dzień wydarzeń w Radomiu, Ursusie, Płocku jest nazywany „przedświtem wolności”, gdyż były one „przełomem w naszej historii”, „na kanwie którego po wizycie Jana Pawła II w 1979 r., w 80. roku powstała Solidarność”.

Andrzej Duda mówił, że gdyby nie było Radomia, tamtego bohaterstwa, może nie byłoby „Solidarności”.

– To dzięki wam wydobyliśmy się w końcu na wolność i to dzięki wam dziś – na czele z najwyższymi władzami polskiego państwa – chylimy czoła przed pomnikiem wydarzeń radomskich '76 roku i chylimy czoła przed bohaterami tych wydarzeń. Dziękuję wam za to jeszcze raz – podkreślił prezydent.

Powiedział, że chce podziękować w imieniu Rzeczypospolitej i społeczeństwa blisko 20 tys. zwykłych radomian, robotników, którzy w czerwcu 1976 r. odważnie i twardo powiedzieli „nie”. Podkreślił, że władza ludowa, w Radomiu, „wielkim mieście robotników” przeżyła srogi zawód.

– Ludzie Radomia okazali się znacznie inteligentniejsi niż się wydawało zgnuśniałej, komunistycznej władzy i nie pozwolili odebrać sobie godności – dodał.

Jak mówił, to pragnienie sprawiedliwości rozumiane jako godność pracy, życia wyprowadziło wówczas na ulice robotników radomskich. /../

Zatrzymywani w Radomiu, Ursusie i Płocku stawali przed kolegiami i sądami. W Ursusie w dwóch procesach skazano siedem osób na kary od 5 do 3 lat więzienia. Wielu ludzi zwolniono z pracy.

W związku z tym środowisko organizujące pomoc postanowiło sformalizować swoją działalność. 23 września 1976 roku powołany został „Komitet Obrony Robotników – ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 Czerwca 1976”.

Sygnatariusze powołania Komitetu – Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński – podpisali się swoimi nazwiskami i prawdziwymi adresami, po raz pierwszy w dziejach opozycji w PRL.
 

Cały artykuł opublikowany na stronie: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/160781,to-dzieki-wam-wydobylismy-sie-na-wolnosc.html
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP (4/17)