2016-08-21

Bazar zdrowej żywności

Internetowy bazar zdrowej żywności – Lokalnyrolnik.pl już w Łodzi i w Konstantynowie Łódzkim

Lokalnyrolnik.pl to wirtualna platforma, łącząca lokalnych rolników, wytwarzających dobrej jakości żywność, z klientami, którzy chcą kupować nieprzetworzone, pozbawione chemii, naturalne jedzenie. Od maja 2016 roku możliwość zakupów zdrowych wyrobów od okolicznych wytwórców mają także łodzianie i konstantynowianie.

 

W Konstantynowie Łódzkim grupę zakupową Eko-Zagajnik zorganizowała Iwona Szefer-Bujnowicz, mieszkanka naszego miasta:
Stworzyłam grupę zakupową Eko-Zagajnik, ponieważ mogę w ten sposób promować zdrową żywność w mojej miejscowości. Jest to wspaniały sposób na poznanie wielu zdrowych i ekologicznych produktów, które trudno byłoby kupić w "zwykłych" sklepach. Od wielu lat interesuję się zdrowym odżywianiem. Poszukiwałam informacji na ten temat, jak i samych produktów, które miałyby odpowiednią wartość i jakość. Przekonałam się, że najlepsza żywność to taka, która pochodzi z najbliższej okolicy i nie jest wytwarzana przemysłowo i na masową skalę. Jest co prawda tańsza, ale niestety zawsze kosztem jakości i co za tym idzie, ma niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Co więcej, najlepsze produkty są najprostsze i najmniej przetworzone, wyprodukowane przez małe gospodarstwa. W ten sposób uzyskujemy to, co najlepsze bez niepotrzebnych dodatków i polepszaczy, które zazwyczaj mają na celu wydłużenie terminu spożycia albo zwiększenie objętości, co zdecydowanie nie służy konsumentom, ale samym producentom poprawiając wydajność ich produkcji i w efekcie zwiększając ich zyski.
Lokalny Rolnik skupia najlepszych lokalnych wytwórców i rolników, którzy wiedzą, co to jest szacunek do produktu, do środowiska naturalnego. Ich głównym celem nie jest zysk, ale dzielenie się wartością z innymi i realizowanie pasji.


Jak działa Lokalny Rolnik?

Klienci Lokalnego Rolnika zrzeszają się w grupach zakupowych, które są najbliżej ich domu lub pracy. Zamówienia składają na platformie o dowolnej porze 24/7, natomiast odbierają raz w tygodniu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że zebrane w danej grupie zakupowej zamówienia są wysyłane do rolników, którzy na bieżąco zbierają plony i wytwarzają produkty. Taki system gwarantuje świeżość i wysoką jakość produktów. Każda grupa zakupowa ma swojego koordynatora, która się nią opiekuje.

 

Skąd wziął się pomysł?
Pomysł na założenie Lokalnego Rolnika zrodził się z trudnej, życiowej potrzeby – córka założycieli – Andreja i Sylwii Modic, cierpi na alergię pokarmową, bardzo źle reaguje na konserwanty i inne, podobne zanieczyszczenia. Rodzice, mając na uwadze zdrowie córki, byli zmuszeni znaleźć alternatywne źródła zaopatrzenia w żywność. Supermarkety i lokalne sklepy nie potrafiły sprostać ich wymaganiom, w większości oferując przetworzone, wytwarzane na masową skalę produkty.

Na początku robiliśmy zakupy w sklepach ekologicznych. Nie odstraszały nas nawet wysokie ceny, bo liczyło się zdrowie córki. Jednak szybko okazało się, że nawet sklepy eko nie są dobrym źródłem, bo alergie u pojawiały się także po zjedzeniu eko produktów. Brakowało nam prawdziwego jedzenia, które będzie pochodziło z wiarygodnego źródła. Dlatego zaczęliśmy szukać pomocy u lokalnych rolników i u nich zaopatrywać się w pełnowartościowe produkty – mówi Sylwia Modic, założycielka Lokalnego Rolnika.


Lokalną żywność najpierw przywoziliśmy głównie dla siebie. Jednak wieść o naszych zakupach szybko rozeszła się wśród rodziny i znajomych. Nagle okazało się, że zapotrzebowanie na prawdziwą, zdrową żywność w miastach jest większe niż mogłoby się nam wydawać. Nie byliśmy w tym sami. Tak zrodził się pomysł stworzenia wirtualnego bazaru. Obecnie Lokalny Rolnik to już całkiem nieźle rozwnięty startup. Co miesiąc zapewniamy prawdziwe jedzenie 30 tysiącom klientów. Co więcej, odbiór zamówionych towarów odbywa się w punktach odbioru, którym mogą być np. pobliskie, miejscowe kawiarnie. W ten sposób klientów zapewniamy nie tylko zdrową żywność, ale także integrację z lokalną, sąsiedzką społecznością. Łączymy ludzi i dbamy o to, by na ich stołach królowały sezonowe, lokalne produkty - dodaje Andrej Modic, CEO Lokalnego Rolnika.

 

Co wyróżnia Lokalnego Rolnika?
Lokalny Rolnik to również autentyczność i transparentność. Klienci dokładnie wiedzą, z czyjego gospodarstwa pochodzi żywność. Właściciele sprawdzają i odwiedzają każdego wytwórcę osobiście. Gospodarstwa są opisywane na blogu, aby każdy klient mógł wiedzieć, kto dla niego wytwarza żywność. Większą część warzyw i owoców stanowią produkty sezonowe, czyli takie, które są świeżo zebrane, a nie przechowywane miesiącami i konserwowane. Lokalny charakter zakupów gwarantuje świeżość produktów i krótką drogę „z pola na stół” świadomych konsumentów. W dobie szybkiego życia i pośpiechu ważne jest to, by na chwilę móc się zatrzymać i poczuć smak prawdziwego jedzenia, porozmawiać przy smacznym posiłku oraz zadbać o siebie i swoich bliskich.

 

Obecnie w Łodzi działa już 21 punktów odbioru, ale liczba miejsc zainteresowanych Lokalnym Rolnikiem stale się powiększa. Co ważne, każdy punkt ma swojego koordynatora, który dba o logistykę, przypomina o terminach zamówień i nawiązuje przyjazne relacje z
klientami.
Łódź, po Warszawie, to drugie miasto, do którego wkracza Lokalny Rolnik.
Klienci mają do wyboru ponad 1060 produktów lokalnych: ekologiczne warzywa i owoce, nabiał, jaja, wędliny i mięso, przetwory, chleby, dania gotowe, naturalne soki itp.

W maju spółka, w której udziałowcami są m.in. Robert i Ania Lewandowscy, została doinwestowana na kwotę ponad 1 miliona złotych. Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na dalszy rozwój serwisu.

Dla nas Lokalny Rolnik zawsze miał być miejscem, rodzinnym, bliskim ludzi. Stąd od początku zakładaliśmy, że nasz model dystrybucji będzie inny, niż w przypadku np. sklepów eko. Postawiliśmy na lokalne społeczności i to był strzał w dziesiątkę. Przez te 3 lata naszej działalności zgłosiło się do nas mnóstwo fantastycznych osób, którzy wierzą w ideę Lokalnego Rolnika, wierzą w zdrową żywność. Pracę z nami traktują jako dodatkowe zajęcie, dzięki któremu realizują różne cele. Wśród koordynatorów znajdziemy mamy, dla których Lokalny Rolnik to możliwość zdrowego odżywania swoich dzieci, ale także sposób na… wyjście do ludzi, nawiązanie nowych kontaktów, ciekawe rozmowy. Koordynatorami są także business women czy właścicielki kawiarni, dla których Lokalny Rolnik to dodatkowy, mini biznes. Mamy nadzieję, że również w Łodzi znajdziemy wielu chętnych do współpracy. Serdecznie zapraszamy – dodaje Sylwia Modic.

<Materiał otrzymany od Lokalnyrolnik.pl>