2016-12-26
Kwiaty na grobie o. Miecznikowskiego

Kwiaty na grobie o. Miecznikowskiego

27 grudnia 2016 (wtorek), 12:00

W 12. rocznicę śmierci ojca Stefana Miecznikowskiego, we wtorek, 27 grudnia 2016, o godzinie 12:00 na Jego grobie (cześć katolicka cmentarza na Dołach) wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski i przedstawiciel zakonu jezuitów złożą kwiaty. Zapraszamy.
„Byłeś przy nas wtedy, kiedy u ludzi umierała nadzieja i kiedy spadały najgorsze razy ze strony naszych prześladowców. Byłeś wtedy, kiedy przychodziło trwać wbrew wszystkiemu.
Byłeś przy nas kiedy nadzieja zaczynała odżywać i kiedy trzeba było myśleć o tej Polsce, która właśnie zaczynała się rodzić. I nie tylko myśleć... także działać.”
- Tak prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki pożegnał legendarnego kapelana Solidarności, niezłomnego obrońcę wolności i sprawiedliwości.
Ojciec Stefan Miecznikowski zmarł w Gdyni 27 grudnia w wieku 83 lat. Pogrzeb odbył się w Łodzi 30 grudnia na cmentarzu na Dołach. Wśród kilku tysięcy żegnających Ojca Miecznikowskiego nie brakło również konstantynowian.
Zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego Ojciec Stefan Miecznikowski zaczął organizować pomoc dla internowanych i ich rodzin. Z jego inicjatywy powstał Ośrodek Pomocy Uwięzionym i Internowanym. Dzięki nominacji na diecezjalnego referenta do spraw duszpasterstwa w zakładach karnych, aresztach śledczych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich mógł odwiedzać aresztowanych i internowanych. W każdą niedzielę odprawiał Mszę w intencji Ojczyzny. Wiele razy zatrzymywała go milicja, usiłowano oskarżyć go o działalność antypaństwową. Zaczął organizować cotygodniowe spotkania dyskusyjne, które szybko stały się centralnym punktem życia intelektualnego Łodzi.
Związkowców skupił w Ośrodku Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Aktywnymi uczestnikami działań Ośrodka była grupa konstantynowian.
Z dniem 30 grudnia 2004 redakcja „Wiadomości – 43bis” umieściła nazwisko Ojca Stefana Miecznikowskiego na liście wyróżnionych PRO BENE FACTIS DEBEMUS MAXIMAS GRATES MEMORIAMQUE. Tekst proklamacji został wręczony ks. Józefowi Łągwie, dziekanowi parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi w dniu 20 stycznia 2005 roku. BC