2017-03-03
Major Adam Lazarowicz

Major Adam Lazarowicz

Wyklęty przez komunistów żołnierz niezłomny

W tegorocznych konstantynowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" (26 lutego - 5 marca 2017) znalazło się m.in. spotkanie historyczne z Danutą Iwan, córką mjr. ADAMA LAZAROWICZA (sobota, 4 marca, godz. 15:00 Spółdzielnia Inwalidów „Zgoda"- sala konferencyjna, ul. 8 Marca 1).
Adam Kalikst Łukasz Lazarowicz
ps. „Klamra”, „Pomorski”, „Kleszcz”, „Zygmunt”, „Jadzik”, „Grot”, „Orczyk”, „Gwóźdź”, „Aleksander” (ur. 14 października 1902 w Berezowicy Małej koło Zbaraża, zamordowany 1 marca 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie) – major piechoty Polskich Sił Zbrojnych, żołnierz SZP, ZWZ i AK oraz Zrzeszenia WiN, zastępca prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN, działacz zbrojnego podziemia niepodległościowego. W 2013 awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.
Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”, jak również na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.
W 1992 Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie wydał postanowienie unieważniające wyrok z 1951. Sąd nie miał wątpliwości, że działalność mjr. A. Lazarowicza miała na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Imieniem Adama Lazarowicza nazwano Publiczne Gimnazjum w Gumniskach, w której ustanowiono tablicę pamiątkową honorującą majora.
W Dębicy (mieście z rejonu działania majora) w 1993 nazwano ulicę imienia Adama Lazarowicza.
W 2009 ukazała się książka pt. „Klamra” – mój ojciec autorstwa Zbigniewa Lazarowicza. Na kanwie tej publikacji w 2013 powstał fabularyzowany film dokumentalny o Adamie Lazarowiczu pt. Klamra. W przedsionku śmierci (w rolę majora wcielił się aktor Mariusz Bonaszewski).
W dniu 1 marca 2013 r. z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak awansował go pośmiertnie do stopnia podpułkownika.
W ramach odsłoniętego 17 listopada 2013 Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie zostało ustanowione popiersie Adama Lazarowicza.
W 2016 r. Imieniem Adama Lazarowicza nazwano jedno z rond w Jaśle.
1 marca 2010, wraz z trójką innych „Żołnierzy Wyklętych” straconych tego samego dnia co on, Józefem Batorym, Franciszkiem Błażejem i Mieczysławem Kawalcem, został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
Źródło: pl.wikipedia.org/
Na konstantynowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" składają się: Wystawa „Żołnierze Wyklęci " - OSTATNI OBROŃCY NIEPODLEGŁEJ POLSKI; V Międzyszkolny Turniej Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych"; Spotkanie historyczne z Danutą Iwan, córką mjr. ADAMA LAZAROWICZA; Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych"; Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".
Bernard Cichosz

Program obchodów>>>