2017-03-20
Urzędniczy budżet obywatelski?

Urzędniczy budżet obywatelski?

Czytelnicy są zaniepokojeni o właściwą realizację projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2017

   Kończy się pierwszy kwartał roku 2017, a w naszym mieście jeszcze nie przystąpiono do realizacji zadań Budżetu Obywatelskiego 2017 (23 marca Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim ma podjąć uchwałę, która przesądzi o rozdysponowaniu środków na realizację Budżetu Obywatelskiego 2017). Czytelnicy przekazują nam sygnały o swoim zaniepokojeniu o właściwą realizację zgłoszonych projektów. Jednym z przykładów takich sygnałów może być list Dariusza Stelmasiaka, autora projektu TRENER OSIEDLOWY. List został skierowany do Burmistrza Konstantynowa Łódzkiego i udostępniony naszej redakcji. Oto jego treść.

Pan Henryk Brzyszcz
Burmistrz Konstantynowa Łódzkiego
   
Szanowny Panie Burmistrzu,
w ostatnim otrzymanym od Pana mailu (17 marca 2017 14:47) podpisanym przez pana wiceburmistrza Krzysztofa Pipińskiego zabrakło mi niestety odpowiedzi praktycznie na wszystkie moje pytania dotyczące mojego projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2017 roku.
Pytania te zadałem podczas spotkania w dniu 15 marca 2017 roku. W tym spotkaniu uczestniczyli Pan Burmistrz, pan sekretarz miasta Andrzej Błaszczyk i oczywiście ja, jako autor projektu.
    W trakcie rozmowy pan Andrzej Błaszczyk poinformował mnie, że mój projekt będą realizowały następujące podmioty: Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim, Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim, Szkoła Podstawowa nr 5 im. I Armii Wojska Polskiego w Konstantynowie Łódzkim, Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Konstantynowie Łódzkim. Ta informacja została również potwierdzona we wspomnianym wyżej mailu (17 marca 2017 14:47).
    W trakcie rozmowy (dn. 15 marca 2017) podniesiono również kwestie, że zajęcia sportowe nie będą prowadzone przez trenerów Konstantynowskiej Akademii Sportu i instruktora Active Movement. Prowadzenie zajęć przez wymienione podmioty było zapisane w moim autorskim projekcie. Ten zapis stanowi więc integralną część projektu! Poza merytorycznymi zaletami docenionymi przez mieszkańców - dla wszystkich, którzy poparli ten projekt - prowadzenie zajęć i ich firmowanie przez KAS jest ogromnym atutem mojego projektu. W trakcie głosowania mieszkańcy oddając głos na ten projekt wiedzieli, że zajęcia będą prowadzone m.in. przez panią Patrycję Majchrzak oraz trenerów KAS, o czym informowaliśmy podczas promocji projektu. Projekt promowali również mieszkańcy, rodzice dzieci, które trenują pod opieką KAS, trenerzy KAS i osoby ubrane w koszulki z logo KAS. Pani Patrycja Majchrzak promowała projekt (który w części powinna realizować) wśród uczestników swoich zajęć tanecznych, tym samym firmowała atuty projektu swoją osobą.
   Projekt jest wybitnie indywidualny. Jako autor projektu wiem jak najlepiej ten projekt zrealizować, aby nie utracił on zalet, które zdecydowały o jego wyborze przez mieszkańców.
   Pozwalam sobie zwrócić uwagę, że niewątpliwie przysługują mi prawa autorskie. To ogranicza Panu Burmistrzowi możliwości dowolnego wyboru realizatorów projektu.
   Nie wyrażam zgody na realizację projektu z pominięciem rozwiązań zawartych w projekcie
(udział KAS i Active Movement w realizacji projektu), bo byłoby to oszustwo bardzo licznej społeczności (ponad 600 mieszkańców).
   W 2016 roku KAS realizowała w ramach BO podobny projekt przy współpracy z KCPR. Z pełnym przekonaniem stwierdzam, że odniósł on sukces. Zainteresowanie mieszkańców projektem było bardzo duże, a odbiór mieszkańców pozytywny. Współpraca z KCPR układała się pomyślnie. Dlatego też postanowiłem, za namową mieszkańców, rozszerzyć zakres projektu i zgłosić go do BO 2017.
   Absurdalne wydaje się, że Pan planuje powierzyć realizację mojego projektu jednostkom podległym Urzędowi Miejskiemu, których przedstawiciele są członkami Komisji ds. BO 2017 i na etapie weryfikacji projektów głosowali przeciwko mojemu projektowi. W mojej ocenie realizacja projektu jest zagrożona. Uważam, że łatwiej jest uzgodnić szczegóły realizacji projektu z jednym podmiotem (KCPR) tak, jak to było w 2016 roku, niż z pięcioma.
Czy nie można powtórzyć gotowych rozwiązań gwarantujących powodzenie projektu?
    Od momentu podjęcia decyzji przez mieszkańców (o realizacji projektu) minęło kilka miesięcy i dopiero w ostatniej chwili, tuż przed rozpoczęciem realizacji projektu informuje mnie Pan Burmistrz, że wskazane przez mnie podmioty jako realizujące projekt zostają wykluczone. W dniu 17 marca 2017 roku przekazuje też Pan radnym w materiałach na najbliższą sesję projekt uchwały sankcjonującą to wykluczenie.
    Przedstawione przez Pana w dniu 15 marca 2017 roku rozwiązania niweczą kilka lat mojej ciężkiej pracy na rzecz mieszkańców, czas poświęcony na przygotowanie i promocję projektu, godzą w dobre imię KAS. Podważają zaufanie do reprezentowanego przez Pana Urzędu Miejskiego. W mojej ocenie działanie te nie są zgodne z ideą budżetu obywatelskiego.
    Proszę o pilne szczegółowe wyjaśnienie powyższych kwestii i skorygowanie proponowanych rozwiązań. Nie można dopuścić do deprecjonowania idei budżetu obywatelskiego.
Z poważaniem
Dariusz Stelmasiak