2017-09-29

25 lat pomaga żyć

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów Zgoda

<ZDJĘCIA>
   W piątek, 29 września 2017 Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów „Zgoda” w Konstantynowie Łódzkim obchodził dwudziestopięciolecie istnienia przypadającego dokładnie 25 listopada br.

   Podczas uroczystego spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury uczestnicy WTZ zaprezentowali program artystyczny W MAGICZNYM OGRODZIE przygotowany przez kadrę instruktorską warsztatu. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwała kierownik WTZ Anna Chojczak. Szczególne wrażenie artystyczne zrobił początek spektaklu z udziałem wszystkich podopiecznych WTZ.
  Dzisiaj MOK był też miejscem ekspozycji prac plastycznych (PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „W MAGICZNYM OGRODZIE”).
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Inwalidów „Zgoda” został utworzony 25 listopada 1992 r. jako jeden z pierwszych w Polsce. Głównym pomysłodawcą i organizatorem była Justyna Kudaj - do niedawna Prezes Zarządu Spółdzielni. Początki były niezwykle trudne, sporządzenie listy kandydatów z powodu braku odpowiednich rejestrów osób niepełnosprawnych zajęło niemało czasu. Trzeba było dotrzeć do rodzin osób niepełnosprawnych, przekonać o celowości utworzenia WTZ. Uświadomić im, że to ogromna szansa dla osób dotychczas skazanych na przebywanie w domu, praktycznie bez możliwości podjęcia pracy. Dodatkową trudnością był brak wzorców, trzeba było samemu tworzyć niezbędne dokumenty (plany, programy itp.), opracować formy i metody zajęć. Potem okazało się, że posłużyły one za wzór innym tworzącym WTZ.
   Teraz (od 1.01.2017) jednostką prowadzącą WTZ jest Stowarzyszenie „Czuję Sercem" - OPP). Warsztat finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Starostwo Powiatowe za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pabianicach. WTZ przeznaczony jest dla 40 osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które ukończyły 18 rok życia i posiadają aktualne orzeczenia i wskazania do uczestnictwa w tej formie rehabilitacji. WTZ jest placówką pobytu dziennego (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00:15:00).
   W początkowym okresie w zajęciach uczestniczyło 20 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Rodzice, którzy do tej pory sami sprawowali opiekę nad dziećmi niechętnie oddawali je pod opiekę innych osób. Warsztat był nowością również dla zatrudnionego w nim personelu. Stanowił swoistego rodzaju wyzwanie, bowiem kadrę WTZ stanowili pracownicy Spółdzielni, którzy wcześniej prowadzili szkolenia z zakresu przyuczenia osób niepełnosprawnych na stanowiskach pracy.
To dzięki ich trudowi i wrażliwości udało się stworzyć uczestnikom drugi dom. Okazało się, że pomysł utworzenia WTZ był niezwykle trafny. Z dnia na dzień wzrastało zaufanie, sympatia i zrozumienie celu przedsięwzięcia.
   WTZ ma 9 pracowni (bukieciarska, ceramiczna, gospodarstwa domowego, hafciarska, komputerowa z przygotowaniem do zawodu, krawiecka, plastyczna, rękodzieła, stolarska). Są też koła zainteresowań (muzyczno-wokalne, sportowe, turystyczne, Teatr Z POTRZEBY SERCA, zespół taneczny KAMELEON). Młodzież uczy się tego, co jest najbardziej istotne w samodzielnej egzystencji. Zdobywa nowe umiejętności, utrwala te już posiadane, dokonuje wyborów, podejmuje decyzje, gospodaruje pieniędzmi, pełni różne role społeczne.
Warsztat Terapii Zajęciowej już 25 lat pomaga znaleźć osobom niepełnosprawnym swoje miejsce w społeczeństwie. Pomaga żyć.
Źródło: http://www.zgoda.pl/