2017-10-01
Wiemy i nie wiemy

Wiemy i nie wiemy

Jeszcze o konkursie Co wiemy o swoim mieście.

Urzędowa nazwa Srebrna jest uznawana (błędnie!) za obowiązującą (jako część terytorium Konstantynowa Łódzkiego) przez 80% uczestników konkursu. Nazwę Żabiczki Las za oficjalną część naszego miasta (również błędnie) uznaje 50% uczestników redakcyjnej sondy.

   Prawidłowa odpowiedź na pytanie o wykaz wszystkich urzędowych nazw części Konstantynowa Łódzkiego zainteresowała nie tylko uczestników konkursu pod hasłem: Co wiemy o swoim mieście. Mobilizowali oni nas, aby jak najszybciej podać wyniki rywalizacji i pełną odpowiedź na konkursowe pytanie.
   Przygotowany wcześniej do najnowszego numeru 677/678 wydania drukowanego „Wiadomości - 43bis” artykuł Srebrna nie istnieje! (wkrótce przedruk w naszym portalu) miał być pierwszym materiałem o tym problemie. Konkurs stał się nie tylko zabawą dla czytelników , ale i sondażowym badaniem na temat naszej wiedzy o urzędowych nazwach części Konstantynowa Łódzkiego. Co wiedzą i czego nie wiedzą uczestnicy konkursu o naszym mieście?

Wśród urzędowych nazw części Konstantynowa Łódzkiego
— najbardziej znane:
– Dąbrowa (100%)
– Józefów (100%)
– Żabiczki (100%
– Kolonia Rszew (90%)
– Niesięcin (90%)
– Ignacew (80%)
– Bechcice (70%)
– Rszew (70%)

— najmniej znane:
– Konstantynówek (30%)
– Mirosławice (40%)
– Srebrna Dąbrowa (40%)
– Rszewek (50%)
– Rszew-Legionowo (50%)

Powyższe urzędowe nazwy części Konstantynowa Łódzkiego to na dzisiaj wszystkie (13).

 

Srebrna i Żabiczki Las błędnie zaliczane do urzędowych nazw części Konstantynowa Łódzkiego
  
Urzędowa nazwa Srebrna jest uznawana (błędnie!) za obowiązującą (jako część terytorium Konstantynowa Łódzkiego) przez 80% uczestników konkursu. Nazwę Żabiczki Las za oficjalną część naszego miasta (również błędnie) uznaje 50% uczestników redakcyjnej sondy. Inne błędy pojawiały się w jednorazowych przypadkach.
   Zwracamy uwagę na poprawną pisownię nazw: Srebrna Dąbrowa (bez łącznika) i Rszew-Legionowo (z łącznikiem, bez spacji). Błędów w tych zapisach nie braliśmy pod uwagę w ocenie odpowiedzi, ale warto podkreślić, że spośród nagrodzonych tylko Barbara Antosik zachowała prawidłową pisownię.

   Nie tylko prawidłową pisownię każdej urzędowej nazwy (ponad 100 tys.), ale również jej odmianę (dopełniacz) i utworzony od nazwy miejscowości przymiotnik podaje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJIz dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (rozporządzenie opublikowano 13 lutego 2013 r. a obowiązuje ono od 28 lutego 2013) oraz aktualizacja wspomnianego aktu prawnego znajdująca się w OBWIESZCZENIU MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części(obwieszczenie opublikowano 19 października 2015 r.).
Bernard Cichosz