2017-10-18
Jeszcze o Srebrnej

Jeszcze o Srebrnej

Ten artykuł został opublikowany w numerze 677/678 konstantynowskich „WIADOMOŚCI - 43bis” (30 września / 13 października 2017).

Srebrna nie istnieje!

   Konstantynów Łódzki ma oficjalnie 13 części miasta, ale wśród nich nie ma Srebrnej! Wszystkie zostały ujęte w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (rozporządzenie opublikowano 13 lutego 2013 r. a obowiązuje ono od 28 lutego2013).
Aktualizacja wspomnianego aktu prawnego znajduje się w OBWIESZCZENIU MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (obwieszczenie opublikowano 19 października 2015 r.). Ta aktualizacja z roku 2015 w części dotyczącej Konstantynowa Łódzkiego jest identyczna z tą z roku 2012. W obu dokumentach znajdujemy 13 części naszego miasta.
   Zgodnie z wykazem urzędowych nazw miejscowości i ich części w skład Konstantynowa Łódzkiego wchodzą:
Bechcice, Dąbrowa, Ignacew, Józefów, Kolonia Rszew, Konstantynówek, Mirosławice, Niesięcin, Rszew, Rszewek, Rszew-Legionowo, Srebrna Dąbrowa, Żabiczki.
   Podłódzka Srebrna była kiedyś wsią, potem znaczącą gromadą, dziś w Konstantynowie Łódzkim – jako część miasta – oficjalnie nie istnieje! Urzędowej nazwy Srebrna nie ma. Można to naprawić, ale wymaga to zgodnego działania Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim oraz mieszkańców miasta, a szczególnie Srebrnej. Tryb działania określa USTAWA z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Art. 8. 1.). Z niej wynika, że po opinii Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych decyzję podejmuje minister właściwy do spraw administracji publicznej. Gmina powinna złożyć wniosek do wspomnianej Komisji do 31 marca.
W tej sprawie kilkakrotnie kontaktowałem się z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przeprowadziłem prace przygotowawcze i mogę służyć wyjaśnieniami mieszkańcom oraz pomocą organizacyjną i prawną przy opracowaniu wniosku rady miejskiej o ustalenie nazwy Srebrna i wprowadzenie jej do wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części.
Za miesiąc więcej na ten temat (szczególnie w kwestii poruszonej w ostatnim akapicie.
Bernard Cichosz