2018-03-23
Zamiast hejtu

Zamiast hejtu

Ogólnoeuropejski Tydzień z Internetem. Biblioteczne spotkanie z młodzieżą kl. IV SP nr 5 w Konstantynowie Łódzkim.

„Zamiast hejtu” to kolejna propozycja cyklicznych zajęć edukacyjno-warsztatowych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną dla Dzieci i Młodzieży w Konstantynowie Łódzkim. W piątek 23 marca 2018 r. uczestniczyła w tych zajęciach grupa młodzieży z konstantynowskiej Szkoły Podstawowej nr 5.

Celem zajęć jest przybliżenie młodym osobom zjawiska „hejtu” oraz „mowy nienawiści”, które bardzo często można spotkać surfując po Internecie.
Obrażenie, poniżanie, wyśmiewanie dotyka zarówno młodych jak i dorosłych użytkowników sieci. Na początku młodzież dowiedziała się o miejscach w jakich dochodzi do „hejtowania”,
o formach jakie może ono przybierać oraz powodach „mowy nienawiści”. Następnie po uważnym obejrzeniu krótkiego filmu była praca w zespołach i dyskusja o uczuciach jakie towarzyszą obrażanej w sieci osobie, o odwadze sprawcy , którą daje mu poczucie własnej anonimowości, a także o straceniu możliwości poznania i zaprzyjaźnienia się z kimś naprawdę interesującym. Rozmawialiśmy też o możliwych przyczynach „hejtu”, o ewentualnym zachowaniu się ofiary i gdzie szukać pomocy oraz jak powinni zachować się świadkowie.
Omówiliśmy zasady antyhejtowe.
Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli jak zawsze zapoznać się z księgozbiorem naszej biblioteki i samodzielnie wybrać książkę do wypożyczenia.
Serdecznie dziękujemy za udział w dzisiejszym spotkaniu i zapraszamy do odwiedzin naszej biblioteki.
Przyjdźcie! Książki czekają na was!
Tekst : Karina Katura
Zdj. : Anna Chanczak, Karina Katura
Film : Anna Chanczak

<Aktualizacja: 2018-04-03>