2018-04-05
PKS Sieradz apeluje

PKS Sieradz apeluje

Drodzy Pasażerowie, rozumiejąc Wasze niezadowolenie z ograniczeń w komunikacji regularnej chcieliśmy Państwu wyjaśnić przyczyny naszych decyzji.

Po 1989 roku wszystkie państwowe PKS-y zmieniły swoją formę prawną i stały się firmami prywatnymi, dotyczy to również PKS Sieradz. Tak więc, każda spółka musi zarobić na własne utrzymanie i nie korzysta z żadnej pomocy finansowej ze strony państwa.

Po roku 2019 ulegają zmianie zasady funkcjonowania komunikacji publicznej. Według nowych zasad samorządy powiatowe i gminne są zobowiązane do organizowania i utrzymania komunikacji lokalnej na obszarze ich działania. Również w krajach Państw Unii Europejskiej komunikacja miejska i międzymiastowa jest dotowana z środków samorządowych, gdyż sama nie byłaby w stanie się utrzymać.

Niestety na dzień dzisiejszy, mimo naszych wielokrotnych apeli do gmin, z przykrością stwierdzamy, że nie ma reakcji ze strony samorządów, aby wspólnie ustalać sieć połączeń i razem rozwiązać trudną sprawę dowozu osób na kursach nierentownych, czyli przynoszących nam straty. Jedyne co możemy zrobić aby nie ponosić własnych strat - to likwidacja kursów.

Pragniemy nadmienić, że pewne rozwiązania - porozumienia między gminą, a przewoźnikiem, realizowane są już w Polsce, dla przykładu w pobliskim PKS Konin, czy PKS Kalisz.
Tam udało się porozumieć przewoźnikom i samorządom tak, aby przewoźnik otrzymał dopłatę do wysokości kosztu kilometra.

Dlatego prosimy o Waszą pomoc w negocjacjach z samorządami, abyśmy w dalszym ciągu nie musieli ograniczać ilości kursów, lecz służyć Wam Pasażerom.