2018-07-01
Sportowy wizerunek miasta

Sportowy wizerunek miasta

Sport w Konstantynowie Łódzkim

■ Dzisiaj Konstantynów Łódzki nie może się chlubić wybitnymi sportowcami, wychowankami konstantynowskich klubów.

Historia pamięta zwycięzców

Historia pamięta zwycięzców. Złote krążki decydują o pozycji klubu w klasyfikacji medalowej każdych zawodów.
Zwycięzcy są uwielbiani przez kibiców. Złoty medalista wielkich zawodów jest wzorem dla młodzieży. Wyzwala u młodych chęć uprawiania sportu.
Zawsze z dumą kibicujemy swoim sportowcom. Najpierw tym ze swojej szkoły, miasta a potem reprezentantom Polski startującym w wielkich zawodach. Udział reprezentacji narodowej w jakichkolwiek zawodach zawsze ożywia w nas piękny polski patriotyzm. W mistrzostwach świata, kontynentu, Igrzyskach Olimpijskich - szczególnie! Ogromna radość łączy się ze wzruszeniem, kiedy reprezentant naszej Ojczyzny zdobywa złoty medal. Często płyną łzy. To dotyczy zwycięzcy i kibiców. Wtedy jest grany hymn Polski. I, nie ma znaczenia, że wówczas słuchamy go w grupie czy samotnie. W wielu polskich domach słuchamy go godnie. Stajemy na baczność. Wtedy wszyscy jesteśmy dumni z POLSKI.
BC

 

Sportowy wizerunek miasta

Datą zakończenia sezonu sportowego w wielu dyscyplinach jest 30 czerwca. Koniec sezonu to dobry czas na krótką refleksję nad wizerunkiem konstantynowskiego sportu. Krótko zasygnalizujmy stan i tendencje w dyscyplinach, które co roku wspomaga gmina, czyli wszyscy mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego za pośrednictwem rozstrzygnięć swoich organów (burmistrza i rady miejskiej). W roku 2018 cztery konstantynowskie kluby (Konstantynowska Akademia Sportu, KKS Włókniarz, UKS Lider, UKS Piątka) otrzymały 310 000 zł na wsparcie 6 dyscyplin sportowych. Te dyscypliny to: pięciobój nowoczesny, piłka ręczna (mężczyzn), piłka nożna, piłka siatkowa (kobiet), pływanie, podnoszenie ciężarów. Podstawą prawną dotowania przez gminę wspomnianych dyscyplin jest par. 11 ust. 2 Uchwały nr V/26/11 Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim z dnia 10 lutego 2011 roku w sprawie warunków i trybu finansowania zadań z zakresu sportu na terenie gminy Konstantynów Łódzki ze zmianami.
Publikowaliśmy (i publikujemy) już notki podsumowujące rozgrywki z udziałem konstantynowskich klubów: II ligi piłki ręcznej (KKS Włókniarz), piłkarskiej klasy okręgowej (KKS Włókniarz), piłkarskiej klasy B (KAS), rozgrywek w piłce siatkowej (Lider). Wkrótce szersze podsumowanie pływania (Piątka).

Dyscypliny dotowane przez gminę i kwoty wsparcia (2018)
■ Pięciobój nowoczesny (5 000 zł):
♦ UKS Piątka (5 000 zł)
■ Piłka ręczna (mężczyzn) (70 000 zł):
♦ KKS Włókniarz (70 000 zł)
■ Piłka nożna (105 000 zł):
♦ KKS Włókniarz (95 000 zł)
♦ Konstantynowska Akademia Sportu (10 000 zł)
■ Piłka siatkowa (kobiet) (45 000 zł):
♦ UKS Lider (45 000 zł)
■ Pływanie (65 000 zł):
♦ UKS Piątka (65 000 zł)
■ Podnoszenie ciężarów (20 000 zł):
♦ KKS Włókniarz (20 000 zł)


Osiągnięcia w sezonie 2017/2018 na tle minionych lat
■ Pięciobój nowoczesny
♦ UKS Piątka
ma utalentowaną młodzież przygotowywaną do startu w pięcioboju nowoczesnym. Na razie zawodnicy osiągają znaczące sukcesy w trójboju. Potem karierę będą mogli kontynuować w innych klubach. W tym sezonie Ewa Pydyszewska została najpierw mistrzynią Polski juniorów do lat 16 (19-20-05.2018) i potem mistrzynią Europy. Wspólnie z Pauliną Myrdą, zdobyły dla reprezentacji Polski (U17) złoty medal w sztafecie podczas Mistrzostw Europy juniorek młodszych w pięcioboju (Zielona Góra - Drzonków, 11-17 czerwca 2018). Indywidualnie konstantynowianka była 10. W sztafecie juniorów młodszych zawodnik UKS Piątka Cyprian Cybulski, wspólnie z Bartoszem Michalczykiem, zdobyli dla reprezentacji Polski (U17) miejsce 5. Indywidualnie konstantynowianin był 23.

■ Piłka ręczna (mężczyzn)
♦ KKS Włókniarz z niemałym wysiłkiem utrzymał się w II lidze. Podobnie było przed rokiem. Kiedyś regularnie szczypiorniści walczyli w czołówce II ligi, Przez jeden sezon (2001/2002) występowali w I lidze oraz dwa razy walczyli o nią w barażach. Od kilku lat plasują się w dolnej połówce tabeli. Wspaniałe osiągniecia konstantynowskich piłkarzy w reprezentacji Polski i czołowych klubach polskich i zagranicznych to już historia.
Dobrze, że młodym kibicom klub przypomina te sukcesy. W tym roku odbył się I Memoriał Andrzeja Szymczaka i Grzegorza Kosmy w Piłce Ręcznej Oldbojów.

■ Piłka nożna
♦ KKS Włókniarz
powstał w roku 1950. Dobre lata ma za sobą. Seniorzy grali kiedyś w III lidze (1998/1999). Nie było wtedy Ekstraklasy, więc był to trzeci poziom rywalizacji (wyżej tylko I i II liga). Teraz nasi piłkarze spadli do klasy A. Jest to siódmy poziom rywalizacji (wyżej: Ekstraklasa; ligi: I, II, III, IV; klasa okręgowa). W przyszłym sezonie wyżej od naszego Włókniarza rywalizować będzie niemal 500 zespołów, w najlepszym dla nas okresie tych drużyn było ok. 50.

♦ Konstantynowska Akademia Sportu istnieje dopiero 3 lata. W rywalizacji seniorów występuje dopiero drugi rok (bez tego gmina nie udzieliłaby klubowi wsparcia finansowego, nawet w minimalnej wysokości, jak to ma miejsce w dwóch minionych sezonach). W tym roku KAS wygrała klasę B i pewnie awansowała do klasy A. Rywalizacji KAS-y towarzyszy duże jeśli nie ogromne zainteresowanie kibiców. Artykuły w naszym portalu mają rekordowe zasięgi. Można podziwiać aktywność działaczy KAS-y.

■ Piłka siatkowa (kobiet)
♦ UKS Lider istnieje dwanaście lat. W tym roku siatkarki wygrały III ligę seniorek, ale klubu nie stać (finansowo) na ubieganie się o II ligę i ewentualną rywalizację w tej klasie rozgrywek. Młode siatkarki konstantynowskiego klubu osiągnęły już kilka razy wysokie lokaty w rywalizacji juniorek, kadetek i młodziczek na szczeblu ogólnopolskim.
Medale mistrzostw województwa to niemal norma dla Lidera. Takie sukcesy w grach zespołowych to duże osiągniecie, bardziej znaczące od osiągnięcia podium w sportach indywidualnych.
W sezonie 2017/2018 w mistrzostwach województwa łódzkiego Lider może pochwalić się miejscem 4. w kat. juniorek, miejscem 2. wśród kadetek (w Polsce: 9-12.) i miejscem 3. w kat. młodziczek (w Polsce: 25-32.). Wcześniej w sezonie 2016/2017 kadetki Lidera w mistrzostwach Polski zajęły miejsce 9-12, a w sezonie 2015/2016 - miejsce 5.

■ Pływanie
♦ UKS Piątka i nasze miasto, pod koniec bieżącego sezonu, nie mogą już się chlubić żadnym wybitnym pływakiem. Piątka w kończącym się sezonie nie zdobyła żadnego medalu mistrzostw Polski seniorów. Więcej, nie zdobyła żadnego medalu mistrzostw Polski w pływaniu.
W minionych latach pływacy konstantynowskiej Piątki przez ponad dwadzieścia lat funkcjonowania klubu zdobyli ponad 200 medali mistrzostw Polski [w tym 38 (12-11-15) mistrzostw Polski seniorów]. Było też kilka medali Mistrzostw Świata Juniorów i Mistrzostw Europy Juniorów. Pierwsze 4 z 201 medali mistrzostw Polski Piątka zdobyła w sezonie 2008/2009. Już miniony sezon 2016/2017 był przełomowy, bo po siedmiu sezonach pierwszy raz zabrakło nam złota. Kończący się sezon (podsumowanie w pływaniu robimy od lat na koniec lipca po wszystkich letnich mistrzostwach Polski) na razie nie dołożył nam żadnego medalu do statystyk. W bieżącym sezonie w marcu, po raz pierwszy, nie było juniorskich mistrzostw Polski (przeniesiono je na grudzień), ale zbliżają się (w lipcu) letnie mistrzostwa Polski (14, 15, 16 i 17-18 lat). One ostatecznie pokażą kondycję konstantynowskiego pływania po kończącym się sezonie.

Wybitni pływacy Piątki (ci, którzy kiedyś zdobywali medale MP dla Piątki) zakończyli karierę lub odeszli do innych klubów. W nowych klubach osiągają sukcesy m.in.: Justyna Burska (AZS UWM Olsztyn), Milena Karpisz (AZS Łódź), Jakub Kraska (AZS Łódź), Tatiana Dąbrowska (UKS 190 Łódź), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław).
Za nami dziewięć wspaniałych lat konstantynowskiego pływania. Niedokończona dekada?

■ Podnoszenie ciężarów
♦ KKS Włókniarz przez pół sezonu miał w swoich barwach jedną sportsmenkę odnoszącą sukcesy na pomostach w rywalizacji krajowej i międzynarodowej. Od wiosny 2018 Magdalena Karolak reprezentuje już LKS Omega Kleszczów i staje na podium mistrzostw Polski seniorów i juniorów. Ma już medale Mistrzostw Europy juniorek. Trudno jednak uznać ja za wychowankę konstantynowskiego klubu.

Klub ma też kilkoro obiecujących młodych ciężarowców. Osobną sprawą są sukcesy ciężarowców w kategorii masters. Piotr Kowalewski i Jan Jakub regularnie przywożą medale nie tylko z mistrzostw Polski, ale również z mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Ostatnio obaj zdobyli złote medale na Mistrzostwach Europy Masters w podnoszeniu ciężarów (Budapeszt, 16-23.06.2018).

……………
Osiągniecia, które powyżej przytoczyłem są tylko refleksją autora, a nie analizą w pełnym zakresie. To skutek nieprzejrzystości lub w ogóle braku odpowiedniej dokumentacji w portalach internetowych polskich i okręgowych związków oraz stron klubowych (o tym w innym moim artykule). Proponuję czerpać wzory z pływania (megatiming.pl).

<Aktualizacja: 2018-07-05>
Bernard Cichosz