2018-10-15
---------------------zasłyszane w Kansas (23)

---------------------zasłyszane w Kansas (23)

O wyborach samorządowych pisze Bernard Cichosz.

Adwokat diabła próbował odwrócić kota ogonem

Kandydaci na burmistrza. Odcinek XVI

 

■ Mimowolne efekty działań „Platformy Obywatelskiej Konstantynów”. Obwieszczenie MKW (o zarejestrowanych kandydatach na burmistrza) jest super nowiną. „Haki” na Roberta Jakubowskiego okazały się „hakami” na Marcina Młynarczyka, bo Robert Jakubowski jest bezpartyjny, a Marcin Młynarczyk to członek Platformy Obywatelskiej!
   Platforma Obywatelska RP (wpis na oficjalnej partyjnej stronie „Platforma Obywatelska Konstantynów” z dn. 2.09.2018, Facebook) zaatakowała Roberta Jakubowskiego za poparcie, którym obdarza go całe antyPO w Kansas, a w tym m.in. sympatycy PiS-u. Była to próba odwrócenia kota ogonem. Nie wyszło. Ale wyszło szydło z worka. Obciach na całego. PO znalazła się w roli adwokata diabła. Advocatus diaboli broniąc sprawy niesłusznej i atakując słuszną, przyczynił się do lepszej orientacji konstantynowian przed wyborami. PO pokazała się, jako wielki zwolennik jednego z kandydatów, a wróg drugiego. Platforma obnażyła się mieszkańcom w roli obrońcy złej sprawy.
   Po publikacji obwieszczenia Miejskiej Komisji Wyborczej z dnia 2 października 2018 (oficjalna informacja, że atakowany kandydat Robert Jakubowski jest bezpartyjny, a jego rywal Marcin Młynarczyk jest członkiem Platformy Obywatelskiej) mleko się rozlało. Przedstawić faktów w odwrotny sposób się nie udało. Zabrakło wyobraźni, że kot to zwierzę niezależne, trudno odwracalne. Fakty również.
Advocatus diaboli szukał „haków” na Roberta Jakubowskiego, a „haki” znalazły się same. Tylko, że na Marcina Młynarczyka.
I tu też z wyobraźnią nie najlepiej, bo te same „haki” (powiązania z partią) mają inny ciężar w zależności od tego, jakiej partii dotyczą. Znacznie większy elektorat negatywny ma PO, aniżeli PiS. To głównie zasługa liderów krajowych Platformy, ale konsekwencje poniosą również liderzy lokalni, a w tym na pewno liderzy konstantynowskiej PO. Teraz już tylko zostaje im płakanie nad rozlanym mlekiem. „Na mieście” już swoje wiedzą i tego nikt i nic nie zmieni.
   W ostatnich dniach w Internecie i „na mieście” super nowiną jest tekst obwieszczenia MKW (o zarejestrowanych kandydatach na burmistrza), a właściwie jego istotny fragment informujący o tym, że Robert Jakubowski jest bezpartyjny, a Marcin Młynarczyk to członek Platformy Obywatelskiej.

Bernard Cichosz
Rys. Arkadiusz Gacparski