2018-11-06
Atuty i bolączki gminy

Atuty i bolączki gminy

Rankingi gmin cieszą się popularnością wśród samorządowców

Co cztery lata zwiększa się ilość rankingów jednostek samorządu terytorialnego. Tak jest zawsze w latach wyborczych. Najbardziej prestiżowe sporządzają: Politechnika Warszawska (Ranking Zrównoważonego Rozwoju, co roku), dziennik „Rzeczpospolita” (Ranking Samorządów RP, co roku) i dwutygodnik „Wspólnota” (wśród licznych corocznych, na zakończenie kadencji: Sukces kadencji). W Łódzkiem, co cztery lata duże zainteresowanie wzbudza Liga Gmin Dziennika Łódzkiego.
Niekiedy zainteresowanym trudno przeanalizować liczne rankingi na czas. W bieżącym roku tylko Politechnika Warszawska jeszcze nie opublikowała najnowszej klasyfikacji 2018, ale wśród tych prestiżowych, które już opublikowano Urząd Miejski w Konstantynowie Łódzkim nie zdążył przed wyborami zauważyć wszystkich sukcesów naszej gminy (a wystarczyło skorzystać z naszego portalu). W magistracie wyeksponowano tylko sukces w rankingu regionalnym (Liga Gmin Dziennika Łódzkiego). Zabrakło natomiast choćby odnotowania dwóch bardziej prestiżowych osiągnięć. Pierwszy sukces uzyskaliśmy w najnowszym Rankingu Samorządów RP („Rzeczpospolita”, 9 października 2018) gdzie znów, po trzech słabych latach, wróciliśmy do czołówki. Drugi bardzo dobry wynik Konstantynowa Łódzkiego to wysoka pozycja w najnowszym rankingu Sukces kadencji („Wspólnota” nr 21/2018).
Rankingi wskazują minione i aktualne atuty i bolączki gminy, ale zwykle nie pokazują wprost problemów przyszłości. Takim problemem przyszłości dla Konstantynowa Łódzkiego będzie wykupienie obligacji. Aktualne władze zadbały o bieżącą sytuację. Poprawiły swój wizerunek przesuwając na później terminy wykupu obligacji (łącznie ok. 23 mln zł).
W najbliższym czasie nasze analizy kolejnych rankingów dwutygodnika „Wspólnota (Konstantynów Łódzki mniej inwestuje, Najgorsze lata naszego miasta w UE, Po dwóch słabych bardzo dobra kadencja!). Wcześniej jednak wnioski (Stabilny wzrost zamożności gmin) z redakcyjnej analizy najnowszego rankingu zamożności (dochody podatkowe gmin per capita w zł) MINISTERSTWA FINANSÓW.
BC