2018-11-11

Obchody w Konstantynowie

100. rocznica odzyskania niepodległości, 11 listopada 2018

<ZDJĘCIA>
POLECAMY:

WIDEO TV Konstantynów, wyk. Julia Dębska

W niedzielę, 11 listopada 2018 na placu Tadeusza Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim tradycyjnie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku jest to jednocześnie 100. rocznica odzyskania niepodległości. Obchody zainaugurowała Msza Święta za Ojczyznę w kościele Narodzenia NMP. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy obchodów przeszli z kościoła na skwer z pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wśród licznych uczestników uroczystości obecny był poseł RP Piotr Polak.

Po odegraniu przez Orkiestrę Dętą z Góry Świętej Małgorzaty hymnu narodowego i wystąpieniach okolicznościowych burmistrza Henryka Brzyszcza i burmistrza elekta Roberta Jakubowskiego nastąpiło uroczyste wręczenie: dokumentów potwierdzających przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego sześciu wyróżnionym ostatnio osobom. Henryk Antczak otrzymał tytuł uchwałą Rady Miejskiej w Konstantynowie nr XLVIII 394/18 z dnia 30 sierpnia 2018, natomiast Eugeniusz Czech, Irena Grenda, Ewa Jabłońska, Paweł Kraska, Anna Krystyna Urbańczyk otrzymali to wyróżnienie uchwałami RM z dnia 8 października 2018.
Potem kilkadziesiąt delegacji stowarzyszeń i instytucji złożyło kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Końcowym akcentem uroczystości były występy artystyczne: uczniów konstantynowskich szkół i przedszkoli (WIDEO TV Konstantynów powyżej, wyk. Julia Dębska), Zespołu Ludowego Niesięcin. Na uczestników uroczystości czekał ciepły poczęstunek.
..................................................
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach II RP, a przywrócone w roku 1989. Jest obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość. 11 listopada 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję Polacy odzyskali niepodległość.
Tekst i zdj. Bernard Cichosz 

<Aktualizacja: 2018-11-12>