2018-12-07

Orszak Trzech Króli 2019

<ZDJĘCIA>
■ Fundacja Orszak Trzech Króli z siedzibą w Warszawie przejmuje organizowanie kolejnych edycji Festynu Trzech Króli w Łodzi, dotychczas urządzanego przez łódzkie Stowarzyszenie „Powrót Trzech Króli”.
  
Łódzkie Stowarzyszenie Powrót Trzech Króli podczas dzisiejszej (7.12.2018) konferencji prasowej poinformowało o przygotowaniach do obchodów Święta Trzech Króli 2019.
Kilka miesięcy temu odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia z przedstawicielami Kurii Metropolitarnej Łódzkiej, poświęcone m.in. formie organizacji przyszłych edycji Festynu Trzech Króli w Łodzi.
Decyzją Jego Ekscelencji Ks. Abp. Grzegorza Rysia, Metropolity Łódzkiego, wybrano współpracę z Fundacją Orszak Trzech Króli z siedzibą w Warszawie, mającą znacznie większe możliwości finansowe niż środowisko łódzkiego stowarzyszenia.
Na prośbę JE Stowarzyszenie Powrót Trzech Króli objęło swoim honorowym patronatem wydarzenie przewidziane na 6 stycznia 2019 r. w Łodzi.
Całość przygotowań wzięła na siebie Kuria Metropolitalna Łódzka, natomiast koordynatorem Orszaku Trzech Króli w Łodzi – wyznaczonym przez JE Ks. Abp. Grzegorza Rysia – jest ks. Grzegorz Matynia.
Podczas konferencji Maria Maciaszczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Powrót Trzech Króli podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji dotychczasowych siedmiu edycji Festynu Trzech Króli w Łodzi. Podziękowania skierowała do wszystkich, którzy objęli swoim patronatem dotychczasowe edycje Festynu. Wyraziła uznanie darczyńcom, bez których oprawa Festynu nie mogłaby być tak bogata; wszystkim artystom, którzy ubogacali jego przebieg; wszystkim służbom, które zapewniały bezpieczeństwo jego uczestnikom.
Stowarzyszenia Powrót Trzech Króli będzie uczestniczyło w kontynuacji obchodów organizowanych w naszym regionie z okazji Święta Trzech Króli.
   W drugiej części konferencji prasowej Jerzy Kropiwnicki zaprezentował swoją książkę Powrót Trzech Króli. Książka jest darem dla Stowarzyszenia Powrót Trzech Króli, w którym (podobnie jak w partii i związku zawodowym) autor zawiesił członkostwo  ze względu na pełnioną funkcję w zyciu zawodowym (Rada Polityki Pieniężnej). Stowarzyszenie zajmie się kolportazem tej publikacji.

Książka zawiera opisy hołdu Trzech Króli zawarte w Piśmie Świętym, tradycji i legendzie oraz związanych z tym świętem zwyczajów. Autor przybliża próby likwidacji tego święta w czasach PRL-u oraz dokumentuje zmagania środowiska Stowarzyszenia Powrót Trzech Króli związane z przywróceniem dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego (Święto Trzech Króli).
Tekst i zdjęcia: Bernard Cichosz