2019-02-01
FAKTY 2018

FAKTY 2018

Redakcja „Wiadomości - 43bis”, co roku w styczniu, wybiera dziesięć najważniejszych dla Konstantynowa Łódzkiego FAKTÓW z ostatnich 12 miesięcy, które miały lub mogą mieć znaczący (dobry lub zły) wpływ na życie mieszkańców. Mogą to być zdarzenia jednostkowe, kilka wydarzeń, które dotyczą podobnych problemów lub trwające w czasie procesy.
Wybrana przez redakcję „Wiadomości - 43bis” dziesiątka konstantynowskich FAKTÓW 2018.
BC

   1. W Konstantynowie Łódzkim Prawo i Sprawiedliwość nie wystawiło własnych list kandydatów na radnych i kandydata na burmistrza, co przesądziło o pozbawieniu przez wyborców władzy sprawowanej od 20 lat przez Konstantynowskie Porozumienie Samorządowe. PiS ma już dwa biura poselskie w Konstantynowie Łódzkim.
   2. Postępująca naprawa państwa polskiego (a szczególnie wprowadzenie od nowej kadencji samorządu dowartościowania społeczności lokalnych poprzez nowelizację ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, województwa), którą doskonale podsumował ks. prof. Waldemar Rakocy: Kształt rodzącej się obecnie Polski jest pięknym prezentem na stulecie odzyskania niepodległości.
   3. Dobre pozycje Konstantynowa Łódzkiego w niektórych ostatnich rankingach, jednak osiągnięte kosztem oszczędności na inwestycjach, zaniżonymi wydatkami na transport i łączność oraz brakiem pełnej rozbudowy sieci komunalnej i oczyszczalni ścieków. Problemem gminy pozostaje dług i koszt jego obsługi.
   4. Przejecie władzy w Sejmiku Województwa Łódzkiego przez Prawo i Sprawiedliwość.
   5. Wyniki konstantynowskich klubów realizujących zadania z zakresu sportu w dyscyplinach wspieranych przez gminę: a) duże osiągniecia pięcioboistów UKS Piątka (w ME i MP); b) sukcesy pływaków UKS Piątka (w MP i mistrzostwach województwa); c) dobre wyniki siatkarek UKS Lider (w MP i mistrzostwach województwa); d) obiecujące wyniki ciężarowców KKS Włókniarz (w MP); e) awans do klasy A piłkarzy Konstantynowskiej Akademii Sportu w drugim mistrzowskim sezonie w klasie B; f) spadek z klasy okręgowej (nie doszedł do skutku w wyniku zmian regulaminowych) piłkarzy KKS Włókniarz; g) słabe wyniki klubów Konstantynowa Łódzkiego we Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży za rok 2018 opracowanym przez Instytut Sportu w Warszawie.

   6. I edycja Rankingu Aktywności Radnych obejmuje całą VII kadencję (2014-2018) RM w KŁ (opracował ją Bernard Cichosz, została opublikowana w dzienniku „43bis” i miesięczniku „Wiadomości - 43bis”).
   7. Jubileusze instytucji kulturalnych: a) 110 lat Konstantynowskiego Stowarzyszenia Śpiewaczo-Muzycznego im. F. Chopina (d. Chór Polskich Śpiewaków) b) 70 lat MBP w KŁ, 35 lat Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, 10 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku c) 25 lat Ludowego Zespołu Niesięcin.
   8. 20 lat Miejskiej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” w KŁ (d. Komisji Wydziałowej Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność").
   9. W konstantynowskim Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych matura po raz 15.
  10. Dziennik Internetowy „43bis” (www.43bis.media.pl) ma 20 lat. „Wiadomości - 43bis” przyznały WIELKIE BILETY po raz 25.