Oficjalne uroczystości jubileuszowe 110 rocznicy istnienia Konstantynowskiego Stowarzyszenia Śpiewaczo-Muzycznego im. Fryderyka Chopina, przypadające 8 grudnia 2018, odbyły się w niedzielę 6 stycznia 2019 roku. Na obchody złożyły się wieczorna Msza św. w kościele Narodzenia NMP oraz uroczyste spotkanie członków w siedzibie Stowarzyszenia. Organizatorzy nie nagłośnili w mediach pięknego jubileuszu, nie poinformowali o obchodach władz miasta.
Chór Polskich Śpiewaków (późniejsze Konstantynowskie Stowarzyszenie Śpiewaczo-Muzyczne im. F. Chopina) powstał w czasie zaboru rosyjskiego 8 grudnia 1908 roku przy kościele pod wezwaniem Narodzenie Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie. Założycielami chóru byli konstantynowscy robotnicy, którzy po wielu latach niewoli zapragnęli stworzyć własne miejsce, w którym mogliby realizować głęboko zakorzeniony patriotyzm i pielęgnować piękno mowy polskiej poprzez pieśń. Przez cały okres stulecia różnie powodziło się członkom i organizacji, jednak działalność nie ustała, nie licząc okresów wojen i okresu lat 1951-1956 kiedy to zamknięto stowarzyszenie za rzekomo „wrogą działalność”. Reaktywowanie stowarzyszenia w dniu 18.12.1956 roku, ale tylko oficjalnie, bo działalność chóru trwała – spowodowało powołanie i rozwój różnych sekcji m.in. muzycznej, dramatycznej i chóru dziecięcego, bo takie było zapotrzebowanie mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego i wszystkich członków organizacji. W tej chwili stowarzyszenie prowadzi tylko chór, który skupia ok. 40 członków czynnych i 200 członków
tzw. wspierających. Bierze ono czynny udział w działalności kulturalnej miasta, organizuje dla mieszkańców koncerty kolęd. Od niedawna Stowarzyszenie już nie organizuje tradycyjnego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Konstantynowie, na który zapraszało chóry z całego regionu.
Bernard Cichosz
<Aktualizacja: 2019-02-10>