2019-03-03

Nie dają zginąć poległym

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Konstantynowie Łódzkim, 23 lutego – 3 marca 2019

<ZDJĘCIA>
…nie dajmy zginąć poległym - Zbigniew Herbert (Trzy wiersze z pamięci, tom Struna światła)
W niedzielę 3 marca w Konstantynowie Łódzkim zakończyły się − zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Konstantynowie Łódzkim oraz Komitet Prawa i Sprawiedliwości w Konstantynowie Łódzkim − okolicznościowe obchody, z okazji przypadającego dwa dni wcześniej, Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Złożyły się na nie: wystawa „Żołnierze Wyklęci" – OSTATNI OBROŃCY NIEPODLEGŁEJ POLSKI; VII Międzyszkolny Turniej Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych"; wykład historyka IPN dr. Tomasza Toborka, widowisko poświęcone SANITARIUSZCE INCE DANUCIE SIEDZIKÓWNIE, Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych", Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".

♦ Wystawa „Żołnierze Wyklęci" – OSTATNI OBROŃCY NIEPODLEGŁEJ POLSKI (23.02-3.03.2019)
Ekspozycja ta jest powtarzana, co roku w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (pl. Kościuszki).
♦ VII Międzyszkolny Turniej Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych" (2.03.2019)
1 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Konstantynowie Łódzkim odbył się VII Międzyszkolny Turniej Wiedzy o „Żołnierzach Wyklętych". Ogłoszenie wyników nastąpiło 2 marca. Listę laureatów podamy w najbliższym czasie.
♦ Msza św. i Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" (3.03.2018)
Msza św. tradycyjnie jest odprawiana w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (pl. Kościuszki). Podobnie było w tym roku. Podczas Mszy św. okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prob. Marian Bańbuła.
W obchodach, sprawnie zorganizowanych przez Klub Gazety Polskiej i Komitet Prawa i Sprawiedliwości, udział wzięły poczty sztandarowe: Konstantynowa Łódzkiego (po raz pierwszy) i Miejskiej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Konstantynowie Łódzkim (tradycyjnie). W niedzielnych uroczystościach po raz pierwszy wzięli udział oficjalni przedstawiciele władz miasta. Byli obecni: burmistrz Robert Jakubowski, przewodnicząca rady miejskiej Jadwiga Czekajewska i zastępca burmistrza Łukasz Napieralski.
Po Mszy św. uczestnicy udali się na cmentarz miejski do grobu ks. prał. płk. Stanisława Czernika, aby tam złożyć wiązanki kwiatów. Wcześniej odczytano apel poległych. Do zebranych słowo skierowali m.in. ks. kan. Marian Bańbuła, poseł PiS Marek Matuszewski, radny powiatu pabianickiego Krzysztof Waligórski i przewodnicząca Komitetu PiS w Konstantynowie Łódzkim Halina Cyrulska.
Organizatorzy rozdawali uczestnikom marszu znaczek do wpięcia w klapę z wizerunkiem sanitariuszki Inki Danuty Siedzikówny. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP Kwiatkowice.
<Aktualizacja: 2019-03-04>
Fot.: Bernard Cichosz
Tekst: Bernard Cichosz