2019-07-12
„Kolory Polski" w Lutomiersku

„Kolory Polski" w Lutomiersku

20. Wędrowny Festiwal „Kolory Polski” MUZYKA. HISTORIA. MIEJSCA 15 czerwca – 31 sierpnia 2019

PRZYPOMINAMY:

■ Konstantynów Łódzki bez „Kolorów Polski”. W programie tegorocznych „Kolorów Polski” nie ma koncertu w naszym mieście. Inauguracja 20. Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski” w Zgierzu (sobota 15.06.2019 godz. 21.00)
■ 20. Wędrowny Festiwal „Kolory Polski” znów w Lutomiersku. Koncert MONARCA DELLA TROMBA w wykonaniu zespołu Starck Compagnay w klasztorze Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3 (sobota 13.07.2019 godz. 19:00).
   W bieżącym 2019 roku odbędzie się 20. Wędrowny Festiwal „Kolory Polski” MUZYKA. HISTORIA. MIEJSCA. Rozpocznie się już 15 czerwca. Potrwa do 31 sierpnia.
   Pierwszy koncert w Zgierzu w sobotę 15 czerwca 2019 godz. 21.00 (Stacja Nowa Gdynia, ul. Sosnowa 1): PRELUDIUM 20. WĘDROWNEGO FESTIWALU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI” YA HOZNA (Renata Przemyk – śpiew, Krzysztof Pająk – klawisze/sampler, Piotr Wojtanowski – gitara basowa, Sławek Puka – perkusja, Kamil Błoniarz – akordeon, Grzegorz Palka – gitary). Wstęp wolny.
   W sobotę 13 lipca 2019 o godz. 19:00 KOLORY POLSKI zawitają do Lutomierska (klasztor Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3). Zespół Starck Compagnay (na zdj.) zagra koncert MONARCA DELLA TROMBA. Wstęp wolny.
   Koncert nawiązuje do starej i niezwykle popularnej tradycji muzycznej praktykowanej od XV do XVIII wieku, jaką był zespół trąbek, często nazywany korpusem trębaczy. Zespół taki, pełniący funkcje
militarne i reprezentacyjne, działał przy niemal każdym dworze królewskim ówczesnej Europy. Do wyjątków należał korpus trębaczy działający na Jasnej Górze, gdyż jako jedyny utrzymywany był przez
klasztor. Do dziś przetrwało wiele informacji o trębaczach jasnogórskich, ich obowiązkach, instrumentach i wykonywanej muzyce. Unikatowymi zabytkami są instrumenty oraz kompozycje z gatunku muzyki reprezentacyjnej, przeznaczone dla konkretnych trębaczy.
Program koncertu odnosi się do symboliki i znaczenia trąbki w okresie baroku, z jednej strony traktowanej jako instrument wojenny i paradny, z drugiej zaś utożsamianej z symbolami religijno-eschatologicznymi (głos Boga, 7 trąb apokalipsy). W programie znajdą się rodzime kompozycje zachowane na Jasnej Górze, utwory kompozytorów europejskich wykonywane wówczas przez jasnogórskich trębaczy, oraz utwory z polskich tabulatur organowych.
Do wskrzeszonej po latach tradycji jasnogórskiego korpusu trąbek nawiązuje zespół Starck Compagnay. Powstał w 1997 r. w Krakowie z inicjatywy trębaczy Tomasza Ślusarczyka i Stanisława Majerskiego oraz kotlisty Ryszarda Haby. Jego nazwa pochodzi od nazwiska twórcy XVII-wiecznej trąbki zachowanej na Jasnej Górze, Hieronymusa Starcka. Kierownikiem zespołu jest Tomasz Ślusarczyk, ceniony kraju i za granicą specjalista w zakresie trąbki barokowej.
   Skład zespołu:
Tomasz Ślusarczyk, Michał Tyrański, Damian Kurek, Wojciech Kaszuba, Filip Pysz, Bernard Niezgoda – trąbka barokowa
Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk – puzon barokowy
Bartosz Sałdan – kotły barokowe
Paweł Muzyka – violone
Artur Szczerbinin – organy/klawesyn
Źródło (zdjęcie i nota o zespole): MONARCA DELLA TROMBA
Na poszczególne koncerty są organizowane wycieczki połączone ze zwiedzaniem miejscowości na trasie.
W programie tegorocznych „Kolorów Polski” nie ma koncertu w Konstantynowie Łódzkim.
BC