2019-06-20
W Boże Ciało wyszliśmy na ulice i powiedzieliśmy, że wybieramy Chrystusa, wybieramy życie

W Boże Ciało wyszliśmy na ulice
i powiedzieliśmy, że wybieramy
Chrystusa, wybieramy życie

Znamienna homilia abp. Wacława Depo na Jasnej Górze, Boże Ciało, 20 czerwca 2019

Na zdj.: Abp Wacław Depo / fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

   20 czerwca w całej Polsce w procesjach Bożego Ciała uczestniczyły tłumy. W stolicach diecezji wierni mogli wysłuchać znamiennych homilii Biskupów. Ks. abp Wacław Depo w homilii na Jasnej Górze mówił m.in.: „Mamy prawo dzisiaj wyjść na ulice i powiedzieć, że wybieramy Chrystusa, wybieramy życie.
   Metropolita częstochowski, który przewodniczył tegorocznym uroczystościom Bożego Ciała w tym mieście w homilii nawiązał m.in. do Marszu Równości, który odbył się w Częstochowie w ostatnią przed Bożym Ciałem niedzielę. Podkreślił, że Częstochowa jest dobrym, maryjnym miastem.
„Zmienił się również nasz częstochowski świat, który od wieków przyklękał już nie tylko tu, przed obrazem, ale na trasach pielgrzymich przed obrazem Jasnogórskiej Matki, wskazującej na Syna. A dzisiaj marsze równości atakują nas jako nietolerancyjnych homofobów czy katotalibów, proponując wolność bez ograniczeń” – powiedział metropolita częstochowski.
Jak mówił ks. abp Depo, wobec Chrystusa ludzie przyjmują różne postawy: wiary, obojętności czy sprzeciwu. Nawiązując do myśli Jana Pawła II metropolita zauważył, że człowiek jest wolny, może zatem odrzucić Boga i powiedzieć mu „nie”.
„Ale – pytanie zasadnicze: czy wolno? I w imię czego wolno? Jaki argument rozumu, jaką wartość woli i serca można przedłożyć sobie samemu i bliźnim, i rodakom, i narodowi, ażeby odrzucić, ażeby powiedzieć >>Nie<< temu, czym wszyscy żyliśmy przez tysiąc lat? Temu, co stworzyło podstawę naszej tożsamości i zawsze ją stanowiło?” – mówił ks. Arcybiskup. /…/
Przy jednym z ołtarzy na trasie procesji ks. abp Depo wymienił trzy kluczowe „rzeczywistości” ludzi wierzących: Maryję, Eucharystię i Krzyż.
„Te trzy rzeczywistości są dziś najbardziej profanowane” – zauważył, podkreślając, że „Krzyż trwa”, a „Chrystus jest niezwykle aktualny i współczesny”. Apelował, by nie popaść w niewolę zła i kłamstwa.
„Zapytajmy się, komu i czyjej wolności zagraża chrześcijańska Polska? Czyż można o tym nie mówić, czyż można się tym nie przejąć, kiedy profanuje się nasze symbole wiary i drwi się z Eucharystii? I próbuje się zawłaszczyć dla swoich bezrozumnych celów i zachowań nasze rzeczywistości wiary” – mówił wcześniej w homilii ks. Arcybiskup. /…/
Metropolita podkreślił, że na Jasnej Górze „zawsze byliśmy wolni, bo wolne są ludzkie pojedyncze serca”.
„Maryjo, Matko polskiej wolności i prawdziwej solidarności, oręduj za nami. Prośmy Boga, aby nas wyzwolił od grzechu i zjednoczył wszystkich, którzy przyjmują ten sam chleb eucharystyczny” – zakończył na Jasnej Górze ks. Arcybiskup.
   Procesja z udziałem kilkunastu tysięcy wiernych przeszła z katedry na Jasną Górę.
Źródło: PAP/RIRM via Radio Maryja
<Aktualizacja: 2019-06-21>