2019-07-03
Ks. Marian Bańbuła na emeryturze

Ks. Marian Bańbuła na emeryturze

W archidiecezji łódzkiej na emeryturę przechodzi się po ukończeniu 70 lat. Wcześniej księża pracowali do 75 roku życia.

■ Z końcem czerwca 2019 ks. Marian Bańbuła odszedł na emeryturę.
   Z końcem czerwca 2019 roku ks. Marian Bańbuła, proboszcz konstantynowskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odszedł na emeryturę. Oficjalna informacja na ten temat została podana w uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela (24 czerwca), w katedrze łódzkiej podczas Mszy świętej posłania, podczas której poznaliśmy nazwiska nowych proboszczów i wikarych oraz nastąpiło pożegnanie księży odchodzących na emeryturę. W tym roku wśród odchodzących na emeryturę proboszczów jest proboszcz parafii Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim ks. Marian Bańbuła. W archidiecezji łódzkiej na emeryturę przechodzi się po ukończeniu 70 lat. Wcześniej księża pracowali do 75 roku życia.
   Ks. Marian Bańbuła był proboszczem parafii Narodzenia NMP w latach 2009-2019. Wcześniej jako proboszcz pełnił posługę duszpasterską w parafii Świętego Mikołaja i Świętej Doroty w Kwiatkowicach. Ks. Bańbuła urodził się 20 marca 1949 roku w Łodzi, święcenia przyjął 19 maja 1977 roku. Ks. Marian Bańbuła podczas swojego duszpasterzowania urządził w Kwiatkowicach jubileusz 750-lecia parafii i 400-lecia wybudowania kościoła. Wyremontował plebanię i zagospodarował poddasze na cele mieszkalne.
   W Konstantynowie Łódzkim (w parafiach NNMP i Św. Józefa Robotnika) w okresie jego posługi jako proboszcza parafii NNMP miało miejsce doniosłe wydarzenie. 1 października 2016 Konstantynów Łódzki był miejscem drugiego dnia V stacji archidiecezjalnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Prezydent RP Andrzej Duda objął patronatem tę uroczystość. Miało to związek z faktami sprzed 75 laty. Wówczas w niemieckim obozie koncentracyjnym w zlikwidowanej fabryce włókienniczej w Konstantynowie Łódzkim przy ulicy Łódzkiej 27 okupanci uwięzili 310 kapłanów pochodzących z diecezji: łódzkiej, częstochowskiej, włocławskiej, z archidiecezji poznańskiej i wspólnot zakonnych. Po kilku tygodniach wywieźli ich do Konzentrationslager Dachau (KL Dachau).
   Podczas konstantynowskich obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, poświęconej martyrologii kapłanów, odbyło się skupienie kilkuset księży z archidiecezji: łódzkiej, częstochowskiej, poznańskiej i diecezji włocławskiej w parafii pw. Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim. Po konferencji i nabożeństwie eucharystycznym kapłani i wierni świeccy przeszli w procesji ul. Jana Pawła II do pl. Kościuszki do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tu po zakończeniu Mszy Świętej dokonano poświecenia pomnika, znajdującego się przed świątynią, który upamiętnia męczeństwo 310 kapłanów uwięzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim.
Potem, uczestnicy uroczystości odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia przeszli w procesji przed budynek obozowy (ul. Łódzka 27). Tam dokonano poświęcenia nowych tablic. Jedna informuje o NIEZŁOMNYCH – WIERNYCH BOGU I OJCZYŹNIE kapłanach uwięzionych 6 X 1941 przez niemieckich okupantów w obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim przed wywiezieniem ich do Konzentrationslager Dachau (KL Dachau) w dniu 30 X 1941. Z drugiej możemy dowiedzieć się - o tysiącach Polaków i osób innych narodowości WIĘZIONYCH I ZAMORDOWANYCH W LATACH 1940-1945 W NIEMIECKIM OBOZIE KONCENTRACYJNYM MIESZCZĄCYM SIĘ W TYM BUDYNKU.
   Ks. Marian Bańbuła przeprowadził znaczące prace remontowe w kościele Narodzenia NMP.
 

Tekst i zdjęcie: Bernard Cichosz

Źródła:
www.archidiecezja.lodz.pl/
www.43bis.media.pl/
Archidiecezja Łódzka Informator 2007