2019-07-15

Grzegorz pozostawił nam rysunki

9 lipca 2019 zmarł Grzegorz Szafulera. Pogrzeb odbył się w Konstantynowie Łódzkim 15 lipca 2019.

<ZDJĘCIA>

<RYSUNKI>
Grzegorz Szafulera (2.08.1946-9.07.2019) urodził się i mieszkał w Konstantynowie Łódzkim (oraz w Łodzi w latach 70.). Od kilkunastu lat współpracował z naszą redakcją. Wiele Jego rysunków wzbogaciło nasz portal. Specjalne zamówienia składaliśmy Grzegorzowi co roku przed ogłoszeniem wyników rywalizacji o WIELKI BILET „Ex Librisu 43bis” i WIELKI BILET „Wiadomości - 43bis”. Laureaci cenili sobie rysunki Grzegorza Szafulery. Oryginały prac rysownika przekroczyły granice Polski (a nawet Europy), bowiem wśród nagrodzonych niejednokrotnie byli Polacy mieszkający za granicą. Jego prace umieszczało w swoich publikacjach książkowych Wydawnictwo Bernard Cichosz.
Rysował z prawdziwą pasją. Wielokrotnie przenosił na papier widok tych samych obiektów z uporem doskonaląc swoje prace. Jego dorobek stanowią głównie rysunki architektury Łodzi i Konstantynowa. Używając rapidografu, piórka i tuszu rysował miejskie pejzaże, wnętrza warsztatów, pracowni rzemieślniczych, mieszkań. Korzystał z gotowych zdjęć robiąc z nich odbitki i po przyłożeniu do papieru zaznaczał najważniejsze punkty kompozycji, poszczególne odległości odmierzając linijką.
W dzieciństwie nikt nie zauważył jego talentu, a on go nie pielęgnował. Kiedyś malowania „pozazdrościł” córce Agnieszce i znów spróbował.
Szukał materiałów do rysowania wśród ilustracji starej Łodzi. Otrzymał „zadania” od Ryszarda Bonisławskiego, wykonał je, a nagrodą było uznanie, które dało mu pewność siebie.
Rysunki Grzegorza Szafulery trafiły na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie, gdzie wzbogacały ofertę Regionu Łódzkiego. Jego prace znalazły się jeszcze potem na niejednej wystawie. Na pewno znaczącym wyróżnieniem było umieszczenie kilku prac Grzegorza Szafulery w książce Konstantynów Łódzki. Dzieje miasta.
Sam z zapałem fotografował obiekty do odwzorowania ich piórkiem na papierze. Był w stanie wykonać każde zamówienie w kilka dni. Jego rysunki można obejrzeć w Internecie na stronie pt. Malarnia (www.plastyka.com.pl) oraz w portalu „43bis” (www.43bis.media.pl) w zakładce Konstantynów Łódzki (RYSUNKI).
Bernard Cichosz
……………………………………
Grzegorz Szafulera zmarł 9 lipca 2019. Pogrzeb odbył się 15 lipca 2019. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w kościele Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim (ul. Łaska 61), po którym nastąpiło wyprowadzenie na cmentarz.