2019-08-25
Mistrzowski Mozart, cenne zabytki i opoczyński folklor

Mistrzowski Mozart, cenne zabytki i opoczyński folklor

WIELKI ŚWIAT W MAŁEJ BIBLIOTECE

Wspaniały, przepiękny, niepowtarzalny – tak mówiliśmy o mistrzowskim koncercie w wykonaniu artystów Filharmonii Łódzkiej, w którym mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w niedzielę, 25 sierpnia, podczas wycieczki w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 2019 WIELKI ŚWIAT W MAŁEJ BIBLIOTECE.
Była to już piąta wycieczka mieszkańców naszego miasta z Miejską Biblioteką Publiczną w Konstantynowie Łódzkim, z cyklu podróży z 20 Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Tym razem odwiedziliśmy ziemię opoczyńską wraz z jej żywymi tradycjami i bogatym folklorem, któremu bliżej przyjrzeliśmy się, odwiedzając tutejsze Muzeum Regionalne.
Zwiedziliśmy też zespół klasztorny opactwa Cystersów w Sulejowie, będący cennym zabytkiem architektury romańskiej. Odwiedzając położony na terenie opactwa, trzynastowieczny kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, z pięknym wyposażeniem z okresu baroku i rokoka, wyraźnie poczuliśmy ducha minionych wieków. Taki nastrój towarzyszył nam również podczas zwiedzania muzeum, w którym podziwialiśmy m.in. cenne eksponaty związane z historią zakonu. Z tej historycznej podróży, wróciliśmy do współczesności, oglądając położony wśród pięknej zieleni, znany tor kajakowy do kajakarstwa górskiego w Drzewicy. W międzyczasie posililiśmy się smacznym obiadem, który uzupełnił naszą, nieco uszczuploną spacerami i wrażeniami energię. Końcowym, wspaniałym akcentem wycieczki, był przepiękny koncert. W murach barokowej Bazyliki Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie – Poświętnem, zabrzmiała Wielka Msza c-mol Wolfganga Amadeusza Mozarta, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej. Ponad 100 artystów, pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej, Pawła Przytockiego wraz z solistami: Iwona Socha – sopran, Elżbieta Wróblewska – mezzosopran, Tomasz Zagórski – tenor, Wojciech Gierlach – bas, przygotowało wszystkim uczestnikom koncertu, niezapomnianą ucztę duchową.
Po tak wielu wrażeniach, dotarliśmy późnym wieczorem do naszego miasta, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
<Materiał MBP w Konstantynowie Łódzkim>
<Aktualizacja: 13.09.2019>