2019-09-21
Pożegnanie z boiskiem po 47 latach

Pożegnanie z boiskiem po 47 latach

PIŁKA RĘCZNA

Po 47 latach sędziowania piłki ręcznej, swoją karierę boiskową zakończył w minionym sezonie konstantynowianin – sędzia Włodzimierz Bujnowicz. Przepis stanowi, że funkcję sędziego boiskowego można pełnić do ukończenia 65 roku życia, a taki właśnie wiek osiągnął w bieżącym roku Włodzimierz Bujnowicz.
Konstantynowski sędzia uprawiał piłkę ręczną jako junior w SKS Sokół Konstantynów Łódzki pod okiem trenera Wacława Parysa, oraz jako senior w KKS Włókniarz Konstantynów Łódzki, gdzie trenerem był Bogdan Michalak – zawodnik łódzkiej Anilany.
Swoją przygodę z sędziowaniem rozpoczął 13 marca 1972 r, kiedy to uzyskał tytuł sędziego kandydata.
W 1977 r. został sędzią okręgowym, a 1984 r. został sędzią związkowym ZPRP, co uprawniało go do sędziowania rozgrywek ogólnopolskich.
W 1986 r. został nominowany do prowadzenia meczów II ligi, która wówczas była drugą pod względem ważności klasą rozgrywkową.
W 1992 r. awansował do prowadzenia meczów I ligi (najwyższej klasy rozgrywkowej), której nazwa później została przemianowana na Ekstraklasę a obecnie PGNiG Superliga.
Mecze Ekstraklasy sędziował nieprzerwanie przez 12 sezonów.
W tym czasie prowadził wiele najważniejszych spotkań zarówno w rozgrywkach ligowych, jak również pucharowych. Po trzech latach sędziowania Ekstraklasy znalazł się w tzw. „elicie”, która liczyła 12 najlepszych par sędziowskich w kraju. W 2001 r. wraz ze swoim partnerem boiskowym sklasyfikowani byli na bardzo wysokim 6 miejscu, tuż za polskimi parami międzynarodowymi.
Karierę na szczeblu ligowym zakończył w 2004 r., z chwilą ukończenia wieku 50 lat, bowiem taki jest limit wiekowy dla sędziów ligowych.
Później mógł sędziować już tylko III ligę, rozgrywki młodzieżowe, oraz zawody akademickie, szkolne itp.
W swojej bogatej karierze sędziowskiej poprowadził ok. 2500 spotkań w tym ok. 150 w II lidze i ok. 250 w Ekstraklasie oraz wiele spotkań Pucharu Polski.
Piłce ręcznej poświęcił bardzo znaczący okres swojego życia.
Stałym elementem jego działalności sędziowskiej były również treningi kondycyjne, niezbędne do zaliczenia testów sprawnościowych na kursokonferencjach sędziowskich.
Za swoją działalność został odznaczany: w1988 r. Odznaką Komisji Sędziowskiej ZPRP – „Brązowy Gwizdek” w 1993 r – Srebrną Odznaką ZPRP w 1996 r. – Złotą Odznaką ZPRP oraz w 2009 r. – „Diamentową Odznaką ZPRP,
Włodzimierz Bujnowicz nadal pozostaje sędzią piłki ręcznej, jednakże będzie mógł pełnić jedynie funkcję sędziego sekretarza i mierzącego czas (tzw. sędzia stolikowy).