2019-10-31
Zadbajmy o bezpieczeństwo

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Komendant konstantynowskiej Straży Miejskiej Waldemar Stegliński apeluje.

PRZYPOMINAMY:

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w Dniu Wszystkich Świętych
Jak co roku, na przełomie października i listopada częściej odwiedzamy groby naszych bliskich. Przychodzimy na cmentarze, by przed Dniem Wszystkich Świętych oczyścić i uporządkować pomniki, kupić wiązanki, posadzić kwiaty, zapalić znicze oraz oddać się chwilom refleksji i zadumy. Na takie właśnie okoliczności zwracają uwagę złodzieje.
– Przygotowania do listopadowych uroczystości to czas, gdy przestępcy intensyfikują swoje działania, bo wiedzą, że w okolicach nekropolii i obok grobów znajdą zajętych ludzi, którzy mogą nie zadbać należycie o bezpieczeństwo swojego mienia. Dlatego nawet, jeśli jesteśmy przekonani o swojej ostrożności i podzielnej uwadze, w tym szczególnym czasie bądźmy dodatkowo czujni – apeluje Waldemar Stegliński, komendant konstantynowskiej Straży Miejskiej i korzystając ze swojego doświadczenia udziela kilku ważnych porad.
Otóż:
Pamiętajmy, aby wychodząc z domu, starannie pozamykać drzwi i okna.
Jeśli na cmentarz wybieramy się autem, zwróćmy uwagę na wzmożony ruch na drogach, zwłaszcza, że jest to czas, gdy na ulicę wyjeżdża wielu tzw. „niedzielnych kierowców”.
Bądźmy także szczególnie uważni na innych użytkowników dróg, pieszych, rowerzystów, motocyklistów oraz kierowców. Pamiętajmy, że na drodze oraz parkingu nie jesteśmy sami.
Zachowajmy czujność podczas parkowania. Już wtedy możemy być obserwowani.
Sprawdźmy, czy na pewno dobrze zamknęliśmy drzwi i bagażnik auta.
Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy w samochodzie rzeczy o dużej wartości, zwłaszcza w widocznym miejscu.
Wszystkie cenne rzeczy (portfele, gotówkę, karty kredytowe czy telefony komórkowe) chowajmy do wewnętrznych kieszeni odzieży. Złodzieje często działają w grupach, tworzą „sztuczny tłok”, by wykorzystać chwilę nieuwagi i szybko nas okraść.
Nie ufajmy obcym osobom. O złych zamiarach wcale nie stanowi wygląd. Zachowajmy czujność, bo złodziej nie zawaha się wykorzystać naszej chwili nieuwagi, słabości.
Nigdy nie zostawiajmy wartościowych rzeczy na ławce lub przy grobie, nawet na chwilę. Pozostawienie cennych rzeczy bez opieki, gdy odwrócimy się, pójdziemy wyrzucić śmieci czy wymienić wodę w wazonie, może nas wiele kosztować.
– Bez zachowania tych elementarnych środków ostrożności, nawet częsta obecność Policji czy Straży Miejskiej nie zagwarantuje nam w pełni bezpieczeństwa. Dlatego w imieniu służb mundurowych apeluję, abyśmy wspólnie zadbali o to, by zarówno okres przygotowań, jak i Dzień Wszystkich Świętych spędzić spokojnie, uroczyście, w zadumie i przede wszystkim bezpiecznie – podkreśla Waldemar Stegliński, komendant konstantynowskiej Straży Miejskiej.
<Materiał (tekst) Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim>
Fot. Bernard Cichosz