2019-11-01
Kolejna książka Marianny Gryni:Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim

Kolejna książka Marianny Gryni:
Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim

Autorka jako dziecko była uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim.

■ Motywacją do napisania książki „Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim” stały się wydarzenia z 1 października 2016 roku. Tego dnia na terenie byłego obozu niemieckiego w Konstantynowie Łódzkim zostały odsłonięte nowe tablice, które zastąpiły pierwotne zawierające niewłaściwy opis dot. obozu i okupantów (obóz koncentracyjny a nie przejściowy oraz okupanci niemieccy a nie faszyści hitlerowscy).
   Ukazała się już czwarta książka Marianny Gryni upamiętniająca tragiczne przeżycia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Konstantynowie Łódzkim, w którym jako dziecko była uwięziona autorka.
   Książka Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim została opublikowana w drugiej połowie bieżącego 2019 roku. Autorka stwierdza we wstępie, iż motywacją do napisania tej, ostatniej według jej deklaracji, książki stały się wydarzenia z 1 października 2016 roku. Tego dnia na terenie byłego obozu niemieckiego w Konstantynowie Łódzkim (przy ul. Łódzkiej 27) zostały odsłonięte nowe tablice, które zastąpiły pierwotne zawierające niewłaściwy opis dot. obozu i okupantów. Byli więźniowie doczekali się na tablicach napisów określających obóz, jako koncentracyjny (a nie przejściowy) oraz okupantów, jako niemieckich (a nie faszystów hitlerowskich).
   Dodajmy, że miało to miejsce podczas, objętych patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Część tych obchodów, głównie staraniem Archidiecezji Łódzkiej, odbyła się w Konstantynowie Łódzkim. W tym czasie Metropolitą Łódzkim był abp Marek Jędraszewski, dziekanem dekanatu konstantynowskiego – ks. Stefan Magiera, a proboszczem parafii Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim – ks. Marian Bańbuła.
   Książka Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim zawiera przeważnie losowo wybrane wspomnienia dzieci, które cudem przeżyły to piekło na ziemi. Znajdziemy w niej również kopie dokumentów dotyczących opisanej tematyki.
   Wcześniej ukazały się 3 książki Marianny Gryni o niemieckim obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim (Konzentrationslager Konstantinow, Lager in Konstantinow):

1/ Niemieckie ludobójstwo na terenach Polski okupowanej przez III Rzeszę w latach 1939-1945 (rok 2016, stron 864);
2/ Wypędzeni. KL Konstantinow (rok 2018, stron 296);
3/ Wypędzeni. Polskie ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego w Konstantynowie Łódzkim (rok 2018, stron 656). 

.........…………………………………………………………
Niemiecki obóz koncentracyjny w Konstantynowie Łódzkim
Autor: Marianna Grynia
Wydawnictwo: Marianna Grynia
ISBN: 978-83-937121-4-4
Format: 16x23,5
Liczba stron: 416
Oprawa: twarda szyta
Wydanie: 1, 2019 r.