2019-11-11

101. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada 2019

<ZDJĘCIA>
   W poniedziałek, 11 listopada 2019 na placu Tadeusza Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim tradycyjnie odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Obchody zainaugurowała Msza Święta za Ojczyznę w kościele Narodzenia NMP. Potem uczestnicy obchodów przeszli z kościoła na skwer z pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wśród licznych uczestników uroczystości obecny był senator Maciej Łuczak.
   Uroczystość przy pomniku rozpoczął hymn Polski w wykonaniu Orkiestry Dętej z Góry Świętej Małgorzaty. Podczas odgrywania Mazurka Dąbrowskiego pochmurny poranek rozjaśniło słońce i towarzyszyło ono uczestnikom do zakończenia obchodów.
   Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie dokumentów potwierdzających przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego księdzu Marianowi Bańbule, do niedawna proboszczowi parafii Narodzenia NMP (dziś już na emeryturze). Otrzymał on tytuł uchwałą Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim nr X/101/19 z dnia 29 sierpnia 2019. Po wystąpieniu okolicznościowym burmistrza Roberta Jakubowskiego kilkadziesiąt delegacji stowarzyszeń i instytucji złożyło kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki.
   Ogłoszono też wyniki konkursu „Niepodległa w oczach dzieci i młodzieży". Krótki koncert Orkiestry Dętej z Góry Św. Małgorzaty zakończył obchody przy pomniku Tadeusza Kościuszki. W tegorocznych obchodach udział wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bellum". Końcowym akcentem uroczystości, już na skwerze z zabytkowym tramwajem, były występy artystyczne Zespołu Ludowego Niesięcin. Na uczestników uroczystości czekał ciepły poczęstunek.
.............................................................
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach II RP, a przywrócone w roku 1989. Jest obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość. 11 listopada 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję Polacy odzyskali niepodległość.
Tekst i zdj. Bernard Cichosz