2019-11-19
Obszerniej o XV Rankingu dziennika Rzeczpospolita

Obszerniej o XV Rankingu dziennika Rzeczpospolita

30 września 2019 dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił XV Ranking Samorządów 2019.

30 września 2019 dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił XV Ranking Samorządów 2019. Następnego dnia po opublikowaniu przez dziennik „Rzeczpospolita” XV Rankingu Samorządów zamieściliśmy krótki tekst na ten temat. Dziś zapowiadany obszerny artykuł, który publikowaliśmy w najnowszym numerze (727/728) drukowanych „Wiadomości - 43bis”.


Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”

Konstantynów Łódzki w środku XV Rankingu dziennika „Rzeczpospolita”

■ W XV Rankingu dziennika „Rzeczpospolita” wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Konstantynów Łódzki znalazł się na 403 miejscu w Polsce (wśród 864) i 22 w woj. łódzkim (wśród 41).
30 września 2019 dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił Ranking Samorządów 2019. To już piętnasta coroczna klasyfikacja tego czasopisma.
W pierwszych dziesięciu rankingach Konstantynów Łódzki znalazł się sześciokrotnie wśród kilku najlepszych gmin województwa łódzkiego oraz w czołówce krajowej, ale potem w kolejnych latach (2015, 2016 i 2017) naszego miasta zabrakło w pierwszej setce (na ponad 800 gmin) najlepszych samorządów w kraju. Ranking 2018 przyniósł zmianę tendencji ze wspomnianych trzech lat, ale w ostatnim rankingu znów Konstantynów Łódzki opuścił czołówkę. Nasze miasto zajęło 403 miejsce w Polsce wśród 864 gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W klasyfikacji gmin województwa łódzkiego Konstantynów zajmuje miejsce 22 wśród 41 sklasyfikowanych w tej kategorii.
BC
XV RANKING DZIENNIKA „RZECZPOSPOLITA”
(Poz.; nazwa gminy; punktacja w kat.: trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa, jakość zarządzania i współpraca, łącznie)
♦ MIASTA NA PRAWACH POWIATU
1Sopot8.7921.4913.215.549.00
2Rybnik12.7116.2511.506.546.95
3Zielona Góra9.8517.9710.757.045.56
>>>>>
24Łódź4.2618.827.377.537.96
34Piotrków Trybunalski5.1813.449.437.035.05
51Skierniewice6.5710.635.741.023.94
>>>>>
65Mysłowice3.499.173.671.017.33

 

♦ GMINY MIEJSKIE I MIEJSKO-WIEJSKIE
1Morawica 9.4112.686.797.536.38
2Podkowa Leśna 10.2810.046.67733.99
3Puławy 6.5711.26.5832.27
>>>>>
20Rzgów 8.797.375.315.526.97
25Aleksandrów Łódzki 5.058.696.675.525.91
34Wieruszów 3.477.18.28624.84
54Tomaszów Mazowiecki 3.78.26.21523.11
77Zduńska Wola 3.748.693.815.521.74
119Uniejów 3.75.546.05318.29
158Stryków 8.73.731.68115.11
172Kamieńsk 7.233.832.6114.66
179Drzewica 6.093.324.07114.48
189Brzeziny 6.553.653.12114.32
196Rawa Mazowiecka 6.214.352.68114.24
208Bełchatów 5.414.033.49113.94
238Wolbórz 5.893.383.14113.42
249Działoszyn 4.934.113.26113.31
300Pabianice 5.463.822.45112.72
307Pajęczno 6.643.441.6112.69
325Wieluń 5.443.572.51112.52
350Koluszki 5.373.981.85112.2
356Głowno 5.823.242.11112.17
373Krośniewice 6.053.341.63112.02
385Sieradz 4.383.33.23111.91
403Konstantynów Łódzki 4.573.962.26111.79
417Tuszyn 5.664.030.97111.66
423Łowicz 3.594.282.74111.62
465Łask 4.613.452.16111.21
501Łęczyca 3.114.072.72110.9
503Zelów 5.542.571.77110.88
515Poddębice 4.583.851.36110.8
526Kutno 3.133.882.7110.72
595Biała Rawska 53.230.94110.18
610Ozorków 2.763.922.33110.01
699Zgierz 2.253.482.5819.31
718Radomsko 1.523.932.7219.16
751Żychlin 2.373.611.9218.89
765Opoczno 2.572.932.2718.76
770Sulejów 3.893.110.7118.71
822Przedbórz 2.892.821.1317.85
830Błaszki 3.312.750.6217.68
831Warta 3.322.690.6617.67
850Szadek 2.572.60.7716.94
854Złoczew 1.783.10.9216.8
>>>>>
864Ciężkowice 0.682.550.9515.17

 

♦ GMINY WIEJSKIE
1Wielka Wieś (małopolskie)7.789.568.054.529.89
2Strawczyn (świętokrzyskie)5.79.315.24828.25
3Wisznice (lubelskie) 5.349.715.137.527.68
>>>>>

176Ksawerów 7.143.381.45112.97
302Dobroń 4.973.282.28111.52
425Dłutów 5.693.410.53110.63
484Pabianice 6.082.590.63110.29
1248Lutomiersk 3.372.770.0517.19
>>>>>
1548Joniec (mazowieckie)0.682.130.0113.82

 

O rankingu
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 15 lat redakcja "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.
Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej".
Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Metodologia
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, mającej inny ustrój prawny i nieporównywalną wielkość). Dzieli je na trzy kategorie (w nawiasie maksymalna liczba punktów do zdobycia w poszczególnych kategoriach):
1/ gminy miejskie na prawach powiatu (102 pkt),
2/ pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie (100 pkt),
3/ gminy wiejskie (100 pkt).
Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie.
Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2019 to około 50 wskaźników.
W kategorii trwałość ekonomiczno-finansowa (maksymalnie 30 pkt.) oceniane są wskaźniki dotyczące: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego.
W kategorii „trwałość społeczna” (maksymalnie 34 pkt.) oceniane są te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierze się tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymaga dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi).
W kategorii trwałość środowiskowa (maksymalnie 26 lub 28 pkt.) kładzie się nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowa, czy redukcja emisji spalin i smogu.
W czwartej kategorii (maksymalnie 10 pkt.) sprawdza się jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.