2020-02-13
Zmarł śp. ks. prał. Jerzy Spychała

Zmarł śp. ks. prał. Jerzy Spychała

1.06.1932 Wrząca – 12.02.2020 Łódź

W środę 12 lutego 2020 roku zmarł opatrzony świętymi sakramentami w 88 roku życia i 61 roku kapłaństwa śp. ksiądz prałat Jerzy Spychała, były proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim i były dziekan dekanatu konstantynowskiego oraz emerytowany dyrektor Muzeum Archidiecezji Łódzkiej. Papież Benedykt XVI wyróżnił Go w roku 2007 godnością Kapelana Jego Świątobliwości. 27 sierpnia 2009 Rada Miejska w Konstantynowie Łódzkim nadała ks. Jerzemu Spychale tytuł „Zasłużony dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego".
Msza święta w intencji śp. zmarłego Księdza Prałata zostanie odprawiona w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Łodzi w piątek 14 lutego br. o godzinie 19:00.
Pogrzeb rozpocznie się Mszą świętą w kościele parafialnym w Lutomiersku w sobotę 15 lutego br. o godz. 12:00 i po niej nastąpi złożenie ciała do grobu na miejscowym cmentarzu parafialnym.

…………....………………..
Ks. prał. Jerzy Spychała (1.06.1932 Wrząca k. Łodzi – 12.02.2020 Łódź). Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił w 1952 do Seminarium Duchownego w Łodzi. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1958 z rąk bp. Michała Klepacza w katedrze łódzkiej..
Pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Jana Chrzciciela na Nowym Złotnie, a następnie w innych łódzkich parafiach: św. Józefa (Łódź-Ruda), św. Wojciecha na Chojnach, Najświętszego Zbawiciela przy ul. Włókniarzy, Przemienienia Pańskiego przy ul. Rzgowskiej, św. Antoniego na Żubardziu.
W osiemnastym roku kapłaństwa został 29 sierpnia 1975 proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie. Jednocześnie został dziekanem dekanatu widawskiego (1975-1986). Potem został proboszczem parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi i wicedziekanem dekanatu Łódź-Bałuty.
29 sierpnia 1994 został proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim i dziekanem dekanatu konstantynowskiego. Pełnił te funkcje do 23 sierpnia 2009. Potem zamieszkał w Domu Księży Emerytów. Równocześnie od 14 grudnia 1995 do 27 lutego 2013 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Archidiecezji Łódzkiej.
Więcej o działaniach dotyczących sztuki kościelnej na stronach „Ex Librisu 43bis” (Ks. prał. Jerzy Spychała, koneser sztuki kościelnej).

Bernard Cichosz

Źródła: „Niedziela” nr 8/23 II 2020 (Odszedł kapłan, ks. Kazimierz Dąbrowski), „Wiadomości 43bis” (z lat 1994-2019)

<Aktualizacja: 2020-03-03>