2020-03-07
Grób ks. płk. Stanisława Czernika w ewidencji IPN

Grób ks. płk. Stanisława Czernika w ewidencji IPN

Ewidencja grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski

   Grób ks. płk. Stanisława Czernika (obok zdj. wykonane w dniu pogrzebu 2006-11-04) został wpisany do Ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
   Ewidencja jest oddaniem hołdu przeszłym pokoleniom, które swoją postawą oraz walką o niepodległą i suwerenną Ojczyznę walnie przyczyniły się do wyzwolenia Narodu Polskiego. Ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski* określa zasady sprawowania opieki nad tymi grobami.
   Ewidencja grobu ks. płk. Stanisława Czernika obejmuje następujące dane:
Nazwisko: Czernik
Imię: Stanisław
Kraj: Polska
Miejscowość: Konstantynów Łódzki
Gmina: Konstantynów Łódzki
Rodzaj obiektu: cm. rzymskokatolicki p.w. Narodzenia NMP, ul. Łaska 61
Lokalizacja:
Przynależność: AK
…………………………..

* W preambule i dwóch pierwszych artykułach USTAWY z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski czytamy:

   W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddając hołd przeszłym pokoleniom, które swoją postawą oraz walką o niepodległą i suwerenną Ojczyznę walnie przyczyniły się do wyzwolenia Narodu Polskiego, mając na względzie godne zachowanie w narodowej pamięci poświęcenia tych pokoleń, uchwala się, co następuje:
   Art. 1. Ustawa określa zasady sprawowania opieki nad grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, zasady i tryb prowadzenia ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zwany dalej „Instytutem”, a także zasady udzielania dotacji celowych oraz przyznawania świadczeń pieniężnych na pokrycie kosztów sprawowanej opieki nad tymi grobami.
   Art. 2. 1. Grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski są groby:
1) osób, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski lub w obronie niepodległości i granic suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc udział w wojnach, działaniach zbrojnych i niepodległościowych oraz powstaniach narodowych w okresie od 1768 r. do 1963 r.;
2) funkcjonariuszy cywilnych władz powstań narodowych, administracji podziemnego Państwa Polskiego w okresie wojny 1939–1945, członków władz i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w latach 1939–1990, a także podziemnych niepodległościowych organizacji cywilnych w latach 1945–1956.
2. Przepisów ustawy nie stosuje się do grobów wojennych w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2337).
3. Przepisy ustawy nie naruszają ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2017 r. poz. 912 oraz z 2018 r. poz. 1669).
 

Tekst i zdjęcie: BC