2020-09-26

Widowisko patriotyczne w Srebrnej

27 września 2020 (niedziela) 19:00 Parafia Nawiedzenia NMP (sala parafialna, ul. Kościelna 9)

<PRZYPOMINAMY:>

■ W niedzielę 27 września 2020 o godz. 19:00 w parafii Nawiedzenia NMP w Srebrnej (sala parafialna, ul. Kościelna 9) łódzki Zespół „Twierdza Pamięć” zaprezentuje widowisko patriotyczne DNI ROZPACZY – DNI CHWAŁY.

 

DNI ROZPACZY – DNI CHWAŁY
widowisko patriotyczne w parafii Srebrna

(w ramach projektu „Rodzina Niepodległa")

 

   Widowisko patriotyczne – pod takim właśnie tytułem – łódzki Zespół „Twierdza Pamięć” zaprezentuje 27 września (niedziela), w parafii Nawiedzenia NMP. Według autorów i wykonawców – będą to „wypisy z historii Polski: 1939 – 2020”.
   „Twierdza Pamięć” istnieje od jesieni 2015 roku. Przedtem jego członkowie byli znani, jako inicjatorzy i współtwórcy rozmaitych projektów artystycznych, m.in. kabaretu „Pętla Ósemki” i zespołu rockowego „Kery Band”.
   W swojej twórczości grupa podejmuje wątki związane z polską tradycją patriotyczną i historiozoficzną. Walka pokoleń Polaków o suwerenność państwa, pomyślność narodu i szacunek dla chrześcijańskich korzeni – treści te od początku znajdowały odbicie w artystycznych i organizacyjnych poczynaniach grupy, zwłaszcza w autorskich piosenkach i spektaklach teatralno-muzycznych. Tu warto wymienić m.in.: rozrachunkowy „Nóż w plecy – 17 IX 1939”; rocznicowy „Orszak. Imiona Niepodległości” (na zdj.); widowisko „Dzieci z obozu na Przemysłowej” (dedykowane Ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi), czy „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament” (hołd złożony Ofiarom walk o wolność i godność narodu). Znakiem firmowym „Twierdzy” jest troska o imponderabilia: historyczną uczciwość i bezkompromisowość ocen – przeciw relatywizowaniu świata wartości.Grupa występowała w Łodzi i w wielu miastach Polski, towarzysząc ważnym przedsięwzięciom patriotycznym, edukacyjnym i medialnym. Nie stroni także od występów w kościołach, salkach parafialnych i świetlicach środowiskowych.
   Obok imprez patriotycznych „Twierdza Pamięć” ma w dorobku także widowiska stricte teatralne. W 2017 roku zrealizowany został spektakl wielkopostny „Drzewo Przenajszlachetniejsze”, do tekstów Anny Katarzyny Emmerich (kilkanaście razy prezentowany w Łodzi i innych miastach). Z kolei jesienią 2018, w kilku miejscowościach (od Czarnego Dunajca po Włocławek) grupa zaprezentowała autorski spektakl pt. „Teatr w ogniu pytań” (zrealizowany pod auspicjami Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Ten sam spektakl grany był w ubiegłym roku, kilkakrotnie dla polskiej młodzieży na Litwie.
   W skład Zespołu wchodzą: małżeństwo Urszula i Jarosław Paczyńscy oraz Tomasz Bieszczad. Opiekę organizacyjną sprawuje Grażyna Bieszczad.