2021-09-12
Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia

Prymas Tysiąclecia, ks. kard. Stefan Wyszyński (3 sierpnia 1901 – 28 maja 1981) został beatyfikowany.

   Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany. Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej odbyła się w niedzielę 12 września 2021 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

   Ks. kard. Stefan Wyszyński był kapelanem Armii Krajowej, żołnierzem AK, który rozumiał, że wiary i polskości nie można od siebie oderwać. Był mężem stanu oraz przewodnikiem duchowym Polski w bardzo trudnym, a wręcz najtrudniejszym okresie, jakim był czas zniewolenia komunistycznego. Komuniści nie tylko próbowali ciemiężyć naród polski, wprowadzając go w sowiecką strefę wpływów, ale również próbowali złamać ducha narodu. Dzięki Prymasowi Tysiąclecia, jego nieugiętej postawie, to się nie udało.
   Kardynał Prymas nieustępliwie bronił Kościoła. W imieniu Episkopatu skierował do władz państwowych memoriał (8 maja 1953), w którym mówił wyraźnie, że w obliczu krzywd, jakich doznaje Kościół w Polsce, już dalej w ustępstwach iść nie może. Non possumus… Rzeczy Bożych na ołtarzach cesarza składać nie wolno.
   25 września 1953, nocą został aresztowany przez władze państwowe i wywieziony z Warszawy. Był więziony w: Rywałdzie koło Grudziądza (26 września – 12 października 1953), Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego (12 października 1953 – 6 października 1954), Prudniku Śląskim (6 października 1954 – 26 października 1955), Komańczy (27 października 1955 – 28 października 1956).
   8 grudnia 1953 dokonał Aktu Osobistego Oddania się Matce Bożej.
   Uwięziony w Komańczy w łączności z pielgrzymami zebranymi na Jasnej Górze składa 26 sierpnia 1956 Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
  
Okres uwięzienia, szczególnie w Komańczy (27 października 1955 – 28 października 1956) to czas ofiary, cierpienia i odosobnienia. Był to także czas, kiedy z modlitwy i medytacji powstały dzieła wyjątkowe np.: „List do moich kapłanów”, a przede wszystkim „Śluby Narodu” i program „Wielkiej Nowenny” przed Tysiącleciem Chrztu Polski.
28 października 1956 wrócił do Warszawy, wśród wielkiej radości całego Kościoła polskiego.
   W dniach 3-5 maja 1956 zainaugurował Wielką Nowennę – dziewięcioletni czas przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Milenium Chrześcijaństwa. Był to program odnowy Ojczyzny w oparciu o Jasnogórskie Śluby Narodu. Prymas niezmordowanie głosił słowo Boże.
Z jego inicjatywy rozpoczęło się Nawiedzenie, czyli wędrówka Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego po wszystkich polskich parafiach.
   5 września 1971 – wypełniając milenijne zobowiązania Narodu, w poczuciu współodpowiedzialności za cały Kościół – Kardynał Prymas dokonał wraz ze wszystkimi biskupami polskimi na Jasnej Górze Aktu oddania Maryi, Matce Kościoła całej rodziny ludzkiej.
   16 października 1978 brał udział w konklawe, które wybrało kardynała Karola Wojtyłę na papieża. Owy papież obrał imię Jana Pawła II.
   Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1989 r. a zakończył w 2019 r. Postulatorem generalnym procesu był o. Zbigniew Suchecki OFM Conv. a relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o. Zdzisław Kijas OFM Conv.
Ojciec Święty Franciszek zatwierdził dekret o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego 3 października 2019 roku.
  
Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Eucharystię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
   W liturgii beatyfikacyjnej wzięli także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu na czele z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim. Byli także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.
BC
Źródło: Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Życiorys Stefana Wyszyńskiego

 

<Aktualizacja: 2021-09-12>