2021-11-28
Konstantynowski chór Cantores Misericordiae Dei w katedrze łódzkiej

Konstantynowski chór Cantores Misericordiae Dei w katedrze łódzkiej

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych i Zakrystianów (Łódź, 27 listopada 2021)

   27 listopada w katedrze łódzkiej odbyła się Pielgrzymka Muzyków Kościelnych i Zakrystianów w ramach 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej.
   W czasie Mszy Świętej śpiewał – obchodzący 20-lecie istnienia – Chór Cantores Misericordiae Dei* z parafii Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim Pod batutą Anny Kamerys konstantynowski chór śpiewał wspólnie ze Scholami Gregoriańskimi Archidiecezji Łódzkiej. Podczas liturgii modlono się za konstantynowski chór, który z powodu pandemii skromnie obchodzi swój jubileusz.
   Dyrygent Anna Kamerys przekazuje, za naszym pośrednictwem, niniejszą wiadomość wszystkim, którzy zechcą pomodlić się za chór.
   28 listopada wierni w parafii Świętego Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim modlili się za Chór podczas niedzielnych mszy św.
   Na stronie Archidiecezji Łódzkiej znajdziemy artykuł Abp Ryś: śpiew budzi nas z ociężałości serc | pielgrzymka muzyków kościelnych i zakrystianów i galerię zdjęć autorstwa Julii Saganiak oraz relację wideo.
Poniżej linki do utworów wykonanych przez chór:
1/ „Witaj Gwiazdo Morza" (3:25), oprac. J. Gałuszka
2/ Psalm XXIX (3:10), muz. M. Gomółka, sł. J. Kochanowski
3/ „Zbliżam się w pokorze" (5:37), sł. Św. Tomasz z Akwinu, oprac. P. Bębenek
4/ „O Pani ufność nasza" (2:17), oprac. J. Gałuszka


Bernard Cichosz

Zdj.: Julia Saganiak

……………………………..
* Chór Cantores Misericordiae Dei powstał przy parafii p.w. Chrystusa Króla w Łodzi w 2000 r. Rok później działalność przeniosła się wraz z dyrygentką panią Anną Kamerys do Parafii Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Ówczesny proboszcz – ksiądz Franciszek Haber był bardzo gościnny, udostępniając miejsce na próby w salce parafialnej. Pierwszymi członkami chóru była młodzież skupiona wokół parafii p.w. Chrystusa Króla w Łodzi oraz Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie. Z czasem repertuar oraz skład osobowy chóru uległ istotnym zmianom. Założycielem, dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym zespołu jest mgr Anna Kamerys. Chór Cantores Misericordiae Dei stał się fundamentem do powstania Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego „Cantores".
Źródło: www.cantores.org.pl/chor