2021-12-29
Na przekór wszystkim

Na przekór wszystkim

Z poziomkami na brzytwy

   Niniejszy tekst jest zapowiedzią, tworzących całość tematyczną, trzech artykułów: „Pół wieku z MROWISKIEM”, „Maciej Parowski o Marku Ałaszewskim”, „Z poziomkami na brzytwy!”.
   Artykuł „Z poziomkami na brzytwy!” to interesujące refleksje o muzycznej twórczości Marka Ałaszewskiego, jednego z głównych twórców projektu MROWISKO, który w założeniu miał być widowiskiem baletowo-beatowym, a stał się jedną z najważniejszych kart w historii polskiego rocka wszech czasów. Autor wspomnianego artykułu Maciej Parowski podsumował swoją analizę twórczości Ałaszewskiego następującymi słowami: To nie spowiedź, to diagnoza dotycząca całej naszej zbiorowości.
   Marek Ałaszewski to ikona polskiej muzyki rockowej lat 60/70, lider grupy wokalno-instrumentalnej KLAN (kompozytor m.in. kultowego utworu „Z brzytwą na poziomki”). Współpracował z nim Marek Skolarski. Do licznych utworów Ałaszewskiego napisał teksty („Z brzytwą na poziomki” to jednak nie jego tekst, ale samego kompozytora). Maciej Parowski to pisarz (literatura science fiction), dziennikarz, autor artykułu „Z poziomkami na brzytwy!”
   Marek Skolarski (4.09.1939-5.11.2011) „nic nowego nie napisał” już od 10 lat, ostatnie teksty Macieja Parowskiego (27.12.1946-2.06.2019) zostały napisane przed 3 laty, a Marek Ałaszewski od 5 lat przechodzi żmudną rehabilitację po rozległym udarze mózgu.
   Zacytowanie całego tekstu Macieja Parowskiego „Z poziomkami na brzytwy!” ma wyrażać moje uznanie dla dorobku wszystkich trzech twórców.
Bernard Cichosz