2022-01-06
„Dzień dziś wesoły!”

„Dzień dziś wesoły!”

W uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia) przemaszerował Orszak Trzech Króli

<Wywalczył święto Trzech Króli>

   W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie przeszły Orszaki Trzech Króli.
„Dzień dziś wesoły!” – pod takim hasłem maszerowali uczestnicy tegorocznych obchodów.
   W portalu fundacji Orszak Trzech Króli (orszak.org/) czytamy: Scenariusz tegorocznego Orszaku Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością.
   Przypomnijmy, że batalia prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego (na zdj.) o wolne 6 stycznia rozpoczęła się już w 2008 r. Sejm dwukrotnie „podchodził” do obywatelskiego projektu ustawy, koniec końców święto Trzech Króli wróciło do kalendarza dni ustawowo wolnych od pracy w 2010 r. Po ponad 50 latach, w r. 2011 Polacy znów mieli dzień wolny od pracy w Objawienie Pańskie.
W powojennej Polsce święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy do 16 listopada 1960 roku. Zostało zniesione przez Sejm PRL.
BC
fot. Grzegorz Gałasiński via dzienniklodzki.pl/
POLECAMY:
2020-01-06
Wywalczył święto Trzech Króli