2022-02-28
„Żołnierze Wyklęci” w Konstantynowie Łódzkim

„Żołnierze Wyklęci” w Konstantynowie Łódzkim

PONIEWAŻ ŻYLI PRAWEM WILKA / HISTORIA O NICH GŁUCHO MILCZY…

■ Tegoroczne konstantynowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", przypadającego w dniu 1 marca, zaplanowano, w Konstantynowie Łódzkim, głównie w niedzielę 6 marca. Tego dnia o godz. 11.30 w kościele pw. Narodzenia NMP (pl. Kościuszki 4/5) będzie sprawowana Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po mszy sprzed kościoła wyruszy marsz z portretami bohaterów na cmentarz do grobu księdza prałata pułkownika Stanisława Czernika – pseudonim „Burza”. Wcześniej od 27 lutego do 6 marca w kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP będzie eksponowana wystawa okolicznościowa „Żołnierze Wyklęci” – ostatni obrońcy niepodległej Polski.
   Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” od kilku lat stanowi ważne dla Polaków święto państwowe. Jego ideą jest oddanie hołdu bohaterom walki o wolną i niepodległą Polskę, którą toczyli zarówno z okupantem niemieckim jak i sowieckim. Ginęli w nierównym boju lub byli poddawani strasznym torturom, a następnie mordowani w katowniach UB. Wyroki śmierci wydawały na nich polskie, jedynie z nazwy, sądy. Nie mieli nawet własnych grobów, gdyż ciała wrzucano do bezimiennych dołów w tajemnicy nawet przed najbliższą rodziną, którą także poddawano szykanom. Komunistyczni oprawcy starali się zabić pamięć o swoich ofiarach. Przez całe lata PRL-u, żołnierzy podziemia niepodległościowego nazywano „zaplutymi karłami reakcji", a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli określano, jako „faszystowskie bandy". w latach 1946-1947 w oddziałach zbrojnych polskiego podziemia antykomunistycznego walczyło 15-20 tys. żołnierzy. Wraz z pomocnikami, łącznikami, osobami ukrywającymi partyzantów w walkę orężną z narzuconym reżimem zaangażowanych było około 200 tys. osób. Szacuje się, że w walce zginęło około 12 tys. żołnierzy walczących o niepodległą Polskę, a 104 tys. aresztowano. Na wielu aresztowanych wykonano wyroki śmierci, wielu zmarło w więzieniach i w obozach na zesłaniu. Tylko nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim. Później władza ludowa także nie dawała im spokoju. Jako „reakcyjni bandyci" stale znajdowali się pod baczną obserwacją komunistycznej służby bezpieczeństwa.
   Po wielu latach historia przyznała im rację i należną cześć. Dzisiaj odnajdywane i ekshumowane są ich szczątki. Młodzież może uczyć się o ich heroicznej postawie i walce, które stanowią wspaniały wzór patriotyzmu dla przyszłych pokoleń młodych Polaków.
Wystawa okolicznościowa „Żołnierze Wyklęci” – ostatni obrońcy niepodległej Polski, pozwoli zainteresowanym zapoznać się z życiorysami i wizerunkami bohaterów. Ekspozycja będzie przedstawiona od 27 lutego do 6 marca w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim. Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia tej wystawy.
   Główne uroczystości poświęcone niezłomnym polskim bohaterom odbędą się w niedzielę 6 marca. W kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 11.30 ksiądz proboszcz Leszek Kaźmierczak będzie celebrował uroczystą Mszę świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Bezpośrednio po mszy sprzed kościoła wyruszy marsz z portretami bohaterów na cmentarz do grobu księdza prałata pułkownika Stanisława Czernika pseudonim „Burza”, który z uwagi na swój bohaterski życiorys patronuje naszym uroczystościom. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego uczczenia pamięci bohaterów i włączenia się do uroczystego przemarszu. W związku z tym wydarzeniem organizatorzy informują o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym od godziny 12.30 do 13.00, gdyż z uwagi na marsz zablokowany zostanie jeden pas ruchu ulicy Łaskiej w kierunku Pabianic.
  Po modlitwie, apelu poległych i złożeniu kwiatów na grobie patrona, uroczystości zakończy krótkie wystąpienie przedstawiciela organizatorów. Niedzielne uroczystości uświetniać muzycznie będzie Orkiestra Dęta OSP Kwiatkowice.
   Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w mieście organizuje Komitet Prawa i Sprawiedliwości w Konstantynowie Łódzkim we współpracy z Klubem Gazety Polskiej w Konstantynowie Łódzkim. Patronat medialny TV Konstantynów.
Tadeusz Cyrulski