2022-03-13
Włodzimierz Bujnowicz sędziuje piłkę ręczną już 50 lat!

Włodzimierz Bujnowicz sędziuje piłkę ręczną już 50 lat!

PIŁKA RĘCZNA Konstantynowianin sędziował mecze Ekstraklasy nieprzerwanie przez 12 sezonów.

   Włodzimierz Bujnowicz, zanim zaczął karierę sędziowską, uprawiał piłkę ręczną od 1966 r. Grał, jako junior w Sokole Konstantynów pod okiem trenera Wacława Parysa, a później w zespole seniorów Włókniarza Konstantynów prowadzonym przez trenera Bogdana Michalaka, zawodnika łódzkiej Anilany.
   Swoją przygodę z sędziowaniem Bujnowicz rozpoczął 13 marca 1972 r. Wtedy uzyskał tytuł sędziego kandydata. W 1977 r. został sędzią okręgowym, a w 1984 r. był już sędzią związkowym ZPRP, co uprawniało go do sędziowania rozgrywek na tzw. szczeblu centralnym. W 1986 r. został nominowany do prowadzenia meczów II ligi, która wówczas była drugą pod względem hierarchii klasą rozgrywkową. W 1992 r. awansował do prowadzenia meczów I ligi (wówczas najwyższej klasy rozgrywkowej), której nazwa później została przemianowana na Ekstraklasę a obecnie jest to PGNiG Superliga. Konstantynowianin sędziował mecze Ekstraklasy nieprzerwanie przez 12 sezonów.
W tym czasie prowadził wiele najważniejszych spotkań zarówno w rozgrywkach ligowych, jak również pucharowych. Po trzech latach sędziowania Ekstraklasy znalazł się wraz ze swoim wieloletnim partnerem boiskowym Jackiem Jaroszem, w tzw. „elicie”, do której zaliczano 12 najlepszych par sędziowskich w kraju.
   Włodzimierz Bujnowicz, karierę na szczeblu ligowym zakończył w 2004 r, z chwilą ukończenia wieku 50 lat, bowiem taki jest limit wiekowy dla sędziów ligowych. Później mógł sędziować już tylko III ligę, rozgrywki młodzieżowe, oraz zawody akademickie, szkolne itp.
   W swojej bogatej karierze sędziowskiej poprowadził ponad 2500 spotkań w tym ok. 150 w II lidze i ok. 250 w Ekstraklasie oraz wiele spotkań Pucharu Polski, a także Finałów Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych.
   W 2019 r. z chwilą ukończenia 65 lat na mocy przepisów, utracił możliwość sędziowania na boisku. Ukochanej dyscyplinie sportu piłce ręcznej poświęcił bardzo znaczący fragment swojego życia (47 lat sędziowania na boisku i wcześniej 6 lat gry).
   Za swoją działalność został odznaczany: Odznaką Komisji Sędziowskiej ZPRP – „Brązowy Gwizdek” (1988), Srebrną Odznaką ZPRP (1993), Złotą Odznaką ZPRP (1996), Pamiątkowym Medalem 80-lecia ZPRP i 70-lecia OZPR w Łodzi (2008) oraz Diamentową Odznaką ZPRP (2009).
   Włodzimierz Bujnowicz nadal pozostaje sędzią piłki ręcznej pełniąc funkcję sędziego stolikowego (sekretarz, mierzący czas).
BC