2022-05-10

Zbigniewa Maciasa droga przez kontynenty. Tu głównie o wykonaniu „My Way” w Kanadzie

< Claude Francois, My Way, Zbigniew Macias, Celebrity Symphony Orchestra – dr Andrzej Rozbicki (MCMXLIV Warsaw Concerto w Living Arts Centre w Mississauga, Kanada, 25 października 2014)>

■ Zbigniewowi Maciasowi, choć ciągle przybywa lat – sił wystarcza, by ze swej drogi pył przemieniać w sny. Idzie własną drogą, by jego śpiew podziwiać mogli ci, którzy każdy jego krok pamiętają oraz ci, których los gnał by iść własną drogą.

   Zbigniew Macias ma w swoim repertuarze ok. 50 partii operowych, które wykonywał niemal na całym świecie. Los gnał go przez  Europę, Amerykę Północną i Południową, Azję oraz Afrykę. O jego twórczym dorobku i drodze przez kontynenty można przeczytać w biogramie na str. IV niniejszego „Ex Librisu 43bis” w artykule Zbigniew Macias zasłużony dla Konstantynowa Łódzkiego. Artysta śpiewa jednak nie tylko partie operowe. W tym artykule piszemy głównie o piosence My Way.

Piosenka powstała w 1968 r. Jest angielską wersją francuskiej utworu Comme d'habitude z 1967 napisanego przez Claude'a François i Jacques'a Revaux. Autorem angielskich słów jest Paul Anka, a pierwszym, najbardziej znanym wykonawcą My Way jest Frank Sinatra.
Zbigniew Macias wybrał, spośród kilku wersji, tekst piosenki My Way przetłumaczony z angielskiego przez Andrzeja Ozgę. Macias śpiewa My Way, w kraju i za granicą, po polsku – z tekstem Ozgi nieco zmodyfikowanym przez siebie.
Andrzej Ozga to aktor, piosenkarz, autor i satyryk specjalizujący się w piosence literackiej, oraz małych formach kabaretowych, teatralnych i radiowych, tłumacz.
   Zbigniew Macias wykonał My Way m.in. 3 maja 2022 na placu Tadeusza Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim, gdzie podziwiali go ci, którzy każdy jego krok pamiętają (o czym piszemy 9 maja 2022 w artykule I tych widzę wśród was, co każdy krok mój pamiętają) oraz w mieście Mississauga, w Kanadzie podczas MCMXLIV Warsaw Concerto (25 października 2014), który odbył się w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego (1 sierpnia – 3 października 1944), co dyskretnie zaznaczono (na plakacie) podając w nazwie koncertu rok PW (MCMXLIV). Tam w Kanadzie podziwiali go ci, których los gnał by iść własną drogą (do Kanady wyemigrowali pod koniec XX wieku).
   Przeszukując internetowe zasoby wideo udało nam się natrafić tylko na jedno nagranie zawierające wyłącznie samą piosenkę My Way w wykonaniu Zbigniewa Maciasa. To nagranie zostało zarejestrowane właśnie w Kanadzie, w Living Arts Centre w mieście Mississauga. Mississauga to zapewne najbardziej polskie miasto w Kanadzie (według Wikipedii, co piąty mieszkaniec to Polak), a co do wielkości – szóste w tym kraju, leżące w metropolii Toronto (GTA – Greater Toronto Area).
   Polak dr Andrzej Rozbicki(na zdj. z prawej, z lewej Zbigniew Macias), ceniony w Kanadzie dyrygent i pedagog, przed laty w mieście Mississauga założył Celebrity Symphony Orchestra. W roku 2014 Celebrity Symphony Orchestra obchodziła jubileusz 20-lecia działalności. Do udziału w Warsaw Concerto zaproszono światowej sławy solistów z Polski, Kanady i Niemiec. We wspomnianym koncercie Zbigniew Macias zaśpiewał My Way przy akompaniamencie Celebrity Symphony Orchestra pod batutą Andrzeja Rozbickiego. Polecamy nagranie My way (wideo) z tego koncertu.
   Zbigniewowi Maciasowi, choć ciągle przybywa latsił wystarcza, by ze swej drogi pył przemieniać w sny. Idzie własną drogą, by jego śpiew podziwiać mogli ci, którzy każdy jego krok pamiętają oraz ci, których los gnał by iść własną drogą.

 

Bernard Cichosz
Zdj. i plakat via www.rozbicki.com/past-events/events-list/warsaw-concerto/