2022-07-29
1 sierpnia NSZZ „Solidarność” złoży kwiaty przy Kotwicy Polski Walczącej

1 sierpnia NSZZ „Solidarność” złoży kwiaty przy Kotwicy Polski Walczącej

Rocznica Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2022 (poniedziałek) 17.00

1 sierpnia o godz. 17.00, w Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, Miejska Organizacja Emerytów I Rencistów NSZZ „Solidarność” w Konstantynowie Łódzkim złoży kwiaty przy Kotwicy Polski Walczącej znajdującej się na monumentalnym kamieniu przed kościołem Narodzenia NMP (pl. Kościuszki w Konstantynowie Łódzkim).
....…………………………...........................................
Powstanie Warszawskie – bój o wolną Polskę
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
Fragment broszury „Powstańcy warszawscy”, wyd. IPN, seria „Patroni naszych ulic”
via https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/41192,Powstanie-Warszawskie-boj-o-wolna-Polske.html
....…………………………...........................................
Kotwica Polski Walczącej po raz pierwszy pojawiła się 20 marca 1942 r. przy cukierni Lardellego w Warszawie. Kotwica na trwałe stała się symbolem Polski Walczącej. Symbol przetrwał czas okupacji. Od 2014 r. jest chroniony z mocy ustawy.
Symbol polskiego oporu powstał z połączenia liter „P" i „W" oznaczających „Polskę Walczącą", wpisanych w znak kotwicy. Jury konkursu uznało, że znak kotwicy będzie kojarzony z nadzieją.
Konkurs został przeprowadzony z zachowaniem zasad konspiracji. Trafiające do jury prace były podpisywane pseudonimami, dlatego dopiero później ustalono, że autorką projektu była najprawdopodobniej Anna Smoleńska „Hania", instruktorka harcerska, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, zaangażowana w działalność konspiracyjną, podobnie jak jej cała rodzina włącznie z ojcem, wybitnym chemikiem Kazimierzem Smoleńskim.
Umieszczenie symbolu Polski Walczącej na monumentalnym kamieniu przed kościołem Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim to pomysł kapelana 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej, księdza prałata pułkownika Stanisława Czernika, ps. „Burza” (1916-2006). Ksiądz Stanisław Czernik był proboszczem parafii Narodzenia NMP w latach 1964-1994.

Opracowanie i zdj.: Bernard Cichosz


POLECAMY:
2022-03-20 80 lat temu po raz pierwszy na ulicach Warszawy pojawiła się „kotwica” – symbol Polski Walczącej