■ 31 października 2022 upływa termin składania prac na OGÓLNOPOLSKI KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM pod nazwą ADAM MICKIEWICZ „BALLADY I ROMANSE” – W UJĘCIU WSPÓŁCZESNEGO ODBIORCY. Zadaniem uczestników Konkursu jest wykonanie zdjęcia sytuacyjnego, będącego ilustracją fragmentu dowolnego utworu ze zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim, jeszcze przed wakacjami, zaprosiła do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM pod nazwą ADAM MICKIEWICZ „BALLADY I ROMANSE” – W UJĘCIU WSPÓŁCZESNEGO ODBIORCY.
Celem Konkursu jest promocja wartości kulturowych i kultywowanie tradycji ludowych związanych z regionem i lokalnym folklorem poprzez nawiązanie do 200. rocznicy pierwszego wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, która z kolei stała się przyczynkiem do ustanowienia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Zadaniem uczestników Konkursu Fotograficznego jest wykonanie zdjęcia sytuacyjnego, będącego ilustracją fragmentu dowolnego utworu ze zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Przypominamy, że 31 października 2022 upływa termin składania prac na Konkurs.
BC
Szczegóły Konkursu Fotograficznego>>>
…………………………
Adam Mickiewicz urodził się w 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka. Studiował na Uniwersytecie w Wilnie. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (zaliczany do grona tzw. Trzech Wieszczów). Mickiewicz pozostawił ogromną i zróżnicowaną spuściznę literacką, obejmującą lirykę, poematy epickie, dramaty, publicystykę. W 1855 roku Adam Mickiewicz wyjechał do Turcji, gdzie zmarł w Stambule w 1855 r.
Ballady i romanse. Adam Mickiewicz po wczesnych próbach utrzymanych w konwencji klasycystycznej opublikował w Wilnie w 1822 „Poezje”, tom I. W „Przedmowie” i balladzie „Romantyczność” poeta sformułował nowy program literatury odwołującej się do wierzeń i wyobrażeń ludowych, świata uczuć i wyobraźni. Te elementy świata nadprzyrodzonego, to upiory, świtezianki, duchy czy kobiety przemieniające się w syreny. Ich zadaniem jest przywrócenie zakłóconego ładu na ziemi. Choć nie do końca wiadomo, czy elementy te istnieją naprawdę, czy są tylko wytworem wyobraźni ziemskich postaci, czytelnik w odbiorze powinien kierować się sercem, nie rozumem, w myśl słów samego autora: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”.