■ Zamożni konstantynowianie przenoszą się do gminy Lutomiersk. Czy gmina Lutomiersk przyciąga zamożnych konstantynowian, do zamieszkania na swoim terenie, zamożnością (per capita) i rozmachem inwestycji (per capita)? Czy przekonuje ich opinia, iż w gminie Lutomiersk mieszka się lepiej? A może po prostu czują, że jest to „gmina dobra do życia”?
Od kilku lat Konstantynów Łódzki zalicza się do liderów migracji w Łódzkiem, ale to z naszego miasta do gminy Lutomiersk przenoszą się znane osoby piastujące (teraz albo do niedawna) ważne funkcje w samorządzie, czy nawet w parlamencie.
Czy gmina Lutomiersk przyciąga zamożnych konstantynowian, do zamieszkania na swoim terenie, zamożnością (per capita) i rozmachem inwestycji (per capita)?
O większych dochodach, czyli zamożności gminy sąsiadującej z naszą już pisaliśmy zauważając, że Lutomiersk jest od nas zamożniejszy od początku bieżącej kadencji (wcześniej w okresie 2016-2018 zamożniejszy był Konstantynów). Pisaliśmy też, że Lutomiersk, w całej historii notowań rankingu inwestycji dwutygodnika WSPÓLNOTA, wyprzedza naszą gminę.
Te, udokumentowane od lat, dane uzupełniają wyniki rankingu „Gmina dobra do życia” opracowanego przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk i opublikowanego na portalu Serwisu Samorządowego PAP (samorzad.pap.pl/). To nowa klasyfikacja mająca dopiero dwie edycje (opublikowane 4 listopada 2021 i 2 grudnia 2022). Ranking jest interesujący ze względu na to, że obie analizowane tu gminy umieszcza się w jednej kategorii stref podmiejskich miast na prawach powiatu (pozostałe 4 kat. to: 1/ miasta na prawach powiatu, 2/ gminy z siedzibą powiatu, 3/ gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, 4/ gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców).
W pierwszej edycji Rankingu Serwisu Samorządowego PAP rzeczywiście Lutomiersk był „gminą dobrą do życia”, a Konstantynów Łódzki niewiele mu ustępował. W Polsce, wśród 2477 gmin, zajęły one miejsca (łącznie we wszystkich kategoriach): 485. Lutomiersk i 624. Konstantynów Łódzki.
W drugiej edycji tej klasyfikacji obie gminy spadły, na pewno, poniżej miejsca 929 (to wynika z niepełnego rankingu). Ten ogromny spadek uzupełnia argumenty zawarte w innym artykule (Teraz, bieżącej kadencji daleko do minionej. Odrobienie strat już praktycznie niemożliwe).
Może nas niepokoić, że Konstantynów jest mniej zamożny i mniej inwestuje od Lutomierska. Może też zadziwiać, że sąsiednia gmina skutecznie przyciąga zamożnych konstantynowian (i będzie przyciągać niezależnie od ogromnego spadku obu gmin w Rankingu Serwisu Samorządowego PAP).
To wszystko jest istotne, ale najtrudniejszym problemem naszego miasta jest zmniejszanie się osiągnięć w bieżącej kadencji w odniesieniu do dorobku kadencji minionej (w relacji do ogółu gmin w Polsce). Wkrótce skomentujemy to w tekście Konstantynów Łódzki rozwija się, ale inne gminy czynią to szybciej (Szept krzykacza).
Bernard Cichosz