■ Marek Gaszyński, legendarny dziennikarz i prezenter muzyczny, przez lata zawiązany z Programem 3 Polskiego Radia był znawcą historii polskiej muzyki rozrywkowej, krytykiem muzycznym, a także autorem książek poświęconych muzyce rozrywkowej. Napisał około 150 tekstów piosenek, niezwykle popularnych w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku.
Jednego planu nie zdążył zrealizować. W roku 2020 powiedział: Marzy mi się przed śmiercią zrobić film o Niemenie.
■ Moje pokolenie, razem z Markiem Gaszyńskim, miało wspólne sny, które choć na krótko pozwalały wyłączać się z otaczającej nas – Polaków szarej rzeczywistości PRL lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku: Czy wiesz?, Klęcząc przed tobą, Sen o Warszawie…
W piątek, 27 stycznia 2023 w warszawskim kościele Świętego Karola Boromeusza odbyły się uroczystości pogrzebowe Marka Gaszyńskiego. Po Mszy św. urna z prochami została złożona w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach. Legendarny dziennikarz i prezenter muzyczny zmarł 15 stycznia, w wieku 83 lat.
Aktor Piotr Stramowski przytoczył wypowiedź Marka Gaszyńskiego (z roku 2020):*
Marzy mi się przed śmiercią zrobić film o Czesławie Niemenie. Nie chcę go reżyserować, ale chcę być przy jego powstawaniu. Mam scenariusz, przeczytam ci coś...
Aktor komentuje też zafascynowanie dziennikarza twórczością Niemena:
Nie spotkałem w swoim życiu osoby tak zafascynowanej życiem i twórczością Niemena. Wiem, że byli blisko i się przyjaźnili. Marek chyba nie obraziłby się, gdybym napisał, że Niemen w pewnym sensie był jego idolem.
Marek Gaszyński urodził się 14 czerwca 1939 roku w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Gaszyński to legendarny dziennikarz i prezenter muzyczny, przez lata zawiązany z Programem 3 Polskiego Radia Marek Gaszyński był znawcą historii polskiej muzyki rozrywkowej, krytykiem muzycznym, a także autorem książek poświęconych muzyce rozrywkowej.
Portal Polskie Radio 24** podaje, że jako dziennikarz debiutował w Radiostacji Harcerskiej, późniejszej Rozgłośni Harcerskiej, której program był emitowany na antenie Polskiego Radia. Nabierał tam doświadczenia przez 4 lata, od 1958 do 1962 roku, kiedy to – wraz z Witoldem Pogranicznym – otrzymał zaproszenie do tworzącej się radiowej Trójki.
Na antenie Programu 3 Polskiego Radia przygotowywał audycje muzyczne przez prawie 20 lat. Był związany z Trójką do 1981 roku, później przez kolejne 10 lat należał do zespołu Programu 2 Polskiego Radia, a w 1991 roku przeszedł do radiowej Jedynki.
W 2006 roku został prezesem Radia dla Ciebie, pełnił tę funkcję do 2007 roku. Marek Gaszyński był laureatem Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 2015 roku – za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia – otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat później odznaczono go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Marek Gaszyński napisał około 150 tekstów piosenek, niezwykle popularnych w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Był autorem utworu śpiewanego przez Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. Pisał również m.in. dla Czerwonych Gitar („Nie zadzieraj nosa”, „Szukam tamtej wiosny”), Wojciecha Gąssowskiego („Gdzie się podziały tamte prywatki”), Breakoutu („Wołanie przez Dunajec”), Gangu Marcela („Ojciec żył, tak jak chciał”) i Haliny Frąckowiak („Za mną nie oglądaj się”).
Kompozycja Niemena z tekstem Gaszyńskiego „Sen o Warszawie” jest hymnem Legii Warszawa. Nie wszyscy lubimy ten klub, ale pierwsze wykonanie hymnu przez kibiców Legii (15 lutego 2015 r.) musi budzić podziw:
SEN O WARSZAWIE po raz pierwszy w 2015 roku
Moje pokolenie, razem z Markiem Gaszyńskim, miało wspólne sny, które choć na krótko pozwalały wyłączać się z otaczającej nas – Polaków szarej rzeczywistości PRL lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku: Czy wiesz?, Klęcząc przed tobą, Sen o Warszawie…
Bernard Cichosz
Zdjęcie via Fot. YT/Polskie Radio
Źródła:
*Marek Gaszyński miał wielkie marzenie przed śmiercią. Chodziło o Niemena (autor: ASB)