2023-04-30
UE narzuciła nam świadectwa charakterystyki energetycznej

UE narzuciła nam świadectwa charakterystyki energetycznej

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r.

■ Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego

■ Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) „na własny użytek”, tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.

■ W Polsce podstawą prawną dla świadectwa charakterystyki energetycznej jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. Wprowadza ona życie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w tej samej sprawie.

   Od końca kwietnia 2023 bieżącego roku (dokładnie od 28 kwietnia 2023) jest obowiązek dołączenia kopii świadectwa energetycznego w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wynająć lub sprzedać dom.
   Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.
   Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) "na własny użytek", tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.
Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
1. Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:
•zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
•zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
•wynajęty.
Oznacza to, że świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu, a więc przy okazji najmu lub sprzedaży budynku lub części budynku (obowiązek ten funkcjonuje w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków od 2015 r., wcześniej (od 2009 r.) obowiązek ten funkcjonował w ustawie Prawo budowlane).


Bernard Cichosz
Fot. via money.pl/ (Fotolia, JFL Photography)


Więcej na portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii:
■ Świadectwa charakterystyki energetycznej
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwa-charakterystyki-energetycznej
Tamże:
♦ Wzór_świadectwo_charakterystyki_energetycznej_budynku_
świadectwo_charakterystyki_energetycznej_budynku_edyt.pdf 0.20MB
♦ Wzór_świadectwo_charakterystyki_energetycznej_części_budynku_
świadectwo_charakterystyki_energetycznej_części_budynku_edyt.pdf 0.21MB
♦ Pytania i odpowiedzi 19.04.2023 r.
Pytania_i_odpowiedzi_19042023_r(1).docx 0.05MB