PRZYPOMINAMY:
■ Wystawa Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau będzie eksponowana w naszym mieście (pl. Kościuszki, skwer przy pomniku) do poniedziałku 16 października 20223.
■ Na FB (Parafia Narodzenia NMP) pod datą 21 września 2023 zdjęcia z otwarcia wystawy >>>
POLECAMY:
■ 2006-11-20
Prace i materiały historyczne Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej, tom III
Wiodącym tematem trzeciego tomu stały się wydarzenia sprzed sześćdziesięciu pięciu lat, gdy na przyłączonych do „tysiącletniej” Rzeszy terenach polskich, z których Niemcy utworzyli tzw. Reichsgau Wartheland, aresztowano polskich księży w październiku 1941 roku. Tego losu doświadczyli też księża z diecezji łódzkiej, którzy po okresie przebywania w niemieckim obozie przejściowym w Konstantynowie Łódzkim zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau, skąd tyko niewielu z nich powróciło.
Bernard Cichosz
……………………………
Z okazji 80. rocznicy likwidacji niemieckiego obozu w naszym mieście, na placu Tadeusza Kościuszki jest prezentowana (od 21.09.2023) wystawa Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau. Ekspozycję przygotował Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Autorem wystawy jest Katarzyna Helik.
W naszym mieście wystawa będzie prezentowana w terminie od 21 września do 16 października 2023.
Wystawa opowiada o duchownych archidiecezji poznańskiej oraz diecezji łódzkiej, włocławskiej i częstochowskiej aresztowanych w październiku 1941 roku, podczas największej i ostatniej fali zatrzymań kapłanów w Kraju Warty, następnie więzionych w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau. Z obozu w Konstantynowie Łódzkim przewieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau ok. 300 księży diecezjalnych i zakonników, zmarło lub zginęło ok. 70 proc.
W wystawie wykorzystano zdjęcia z Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza, Archiwum Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz archiwów prywatnych.