2023-10-31
Wątpliwości prawne podczas wyboru nowego Zarządu Powiatu Pabianickiego

Wątpliwości prawne podczas wyboru nowego Zarządu Powiatu Pabianickiego

Nie wybrano pełnego składu Zarządu Powiatowego. Próbowano ograniczyć prawa radnych.

■ Zamieszanie przed głosowaniem na pozostałych, poza Starostą Pabianickim, członków Zarządu Powiatu. Bezpodstawnie sugerowano, że radny nie może sam na siebie głosować.
■ Teraz Zarząd Powiatu pabianickiego liczy tylko cztery osoby. Statut narzuca skład pięcioosobowy.
   Podczas obrad LXVIII sesji Rady Powiatu Pabianickiego (26 i 31 października 2023) przyjęto rezygnację i odwołano dotychczasowy zarząd powiatu oraz powołano go w nowym składzie.
   We wtorek 31 października, w części drugiej sesji kontynuowanej po kilku dniach przerwy, przyjęto rezygnację złożoną przez Starostę Pabianickiego Krzysztofa Haburę (15.10.2023 uzyskał mandat posła) i pozostałych członków Zarządu Powiatu Pabianickiego oraz dokonano wyboru nowego zarządu.
Oto aktualny Zarząd Powiatu Pabianickiego:
Jacek Wróblewski (starosta),
Gabriela Wenne-Błażyńska (wicestarosta),
Henryk Brzyszcz (członek zarządu),
Robert Kraska (członek zarządu).
Teraz Zarząd liczy o jedną osobę mniej niż poprzednio.
   Zarząd liczy tylko cztery osoby, a Statut Powiatu Pabianickiego (§ 88. 1.) narzuca skład pięcioosobowy (W skład Zarządu wchodzą: Starosta, Wicestarosta oraz 3 członków).

 

   Podczas procedury wyborczej pozostałych członków Zarządu (poza Starosta) doszło do zamieszania. Przewodniczący rady zasugerował, że radny nie może sam na siebie głosować (takiego ograniczenia nie sugerował przy wyborze Starosty).
   Przyjęcie głosowania en bloc, przy wyborze pozostałych członków Zarządu, wykluczało możliwość skontrolowania czy radny głosował sam na siebie (w niektórych sytuacjach). Obecny na sali były starosta zakwestionował logikę i prawomocność takiej procedury. W konsekwencji, po rozważeniu wątpliwości, utrzymano głosowanie en bloc (wątpliwe w tej sytuacji) i słusznie uznano (po wyjaśnieniach prawnika), że głosowania nad składem organów wewnętrznych rady nie dotyczą interesu prawnego żadnego radnego i każdy z nich może głosować na siebie.
   Próbując ograniczyć prawa radnych bezpodstawnie powoływano się na Art. 21. 7 ustawy o samorządzie powiatowym (Radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego).
Bernard Cichosz

Zdjęcia via www.powiat.pabianice.pl/